Borsa Haberleri

Dipten Satın Almanın Zamanı Geldi mi?

October 6, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Dipten Satın Almanın Zamanı Geldi mi?

Dünyanın dört bir yanındaki hisse senetleri bu yıl sert darbeler aldı ve Wall Street’teki büyük endeksler de negatif bölgede kalmaya devam ediyor. Wall Street, Dow ve S&P 500, mart 2020’den bu yana en büyük aylık kayıplarını kaydettikleri zor bir ayı geride bıraktı. Eylül ayında Dow Jones 8,8%, S&P 500 ve NASDAQ Composite ise sırasıyla 9,3% ve 10,5% geriledi. Ekim ayının ilk haftanın başlamasıyla piyasalar âdeta nefes aldı. 

Bu yıl MSCI World ve S&P 500 endeksleri 20%’den fazla düşerken Dow Jones yaklaşık 17% değer kaybetti. Bu gerileme, kaliteli hisse senetleri arayan yatırımcılar için değişken piyasa ortamında bir fırsat sunabilir. 

Bu dönemde 52 haftanın en düşük seviyelerine gerileyen küresel hisse senetleri tercih edilebilir. Bu hisselerde Wall Street analistlerinin yarısından fazlasının “AL” notu var. Ayrıca söz konusu hisselerin ortalama 20% yükseliş potansiyeline işaret eden hedef fiyatları var.

Dipten Satın Alma Fırsatı Sunan Hisseler!

Teknoloji devi Microsoft (MSFT) ve ödeme sistemlerinde öne çıkan Mastercard (MA) gibi büyük isimler bu dönemde değerlendirilebilecek hisseler arasında. Microsoft, kazançlarının büyük bir bölümünü diğer harcama türlerine kıyasla daha dayanıklı olarak görülen hem tüketicilerden hem de işletmelerden gelen abonelik gelirlerinden elde ediyor. 

Microsoft hisseleri de bu yıl diğer teknoloji isimlerine benzer gerilemeyi yaşadı ve yaklaşık 25% düştü. Ancak FactSet’e göre analistlerin ezici bir çoğunluğu, şirketin hisselerine “AL” notu verdi. Analistlerin hisse üstünde kapanış fiyatına kıyasla ortalama 30%’luk yükseliş potansiyeli olan hedef fiyatı bulunuyor. 

Advanced Micro Devices (AMD), hedef fiyatı baz alındığında 65%’ten fazla yükseliş potansiyeline sahip. Morgan Stanley ise bu hafta yayınladığı bir notta, 2023’ün ikinci yarısında yarı iletken hisselerinde bir iyileşme olacağını belirtti. 

Booking Holdings (BKNG) de yaklaşık 40%’lık yükseliş potansiyeli ile dipten satın alınabilecek hisseler arasında yer aldı. Booking Holdings’in bir birimi olan Agoda, eylül ayı sonlarında Avrupa ve ABD’deki seyahatlerin yeniden hızlanmaya başladığını söyledi. Agoda’ya göre Asya turizminin de pandemi öncesi seviyelerine 2024’e kadar kademeli olarak dönmesi bekleniyor. 

Dipten Satın Almanın Zamanı Geldi mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı