Borsa Yorumları

Dipten Almak İçin Henüz Erken Olabilir mi?

October 12, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Dipten Almak İçin Henüz Erken Olabilir mi?

Mevcut koşullarda yatırımcılara dipten satın almak oldukça cazip gelebilir. Sonuçta S&P 500 ağustostaki zirvesinden bu yana 15%’ten fazla geriledi ve ocak ayının en yüksek seviyesinde de yaklaşık 25% düştü. 

Ancak tecrübeli bir isim, dipten alım için acele edilmemesi konusunda yatırımcıları uyardı. 

Deuterium Capital Varlık Tahsisi Başkanı John Ricciardi, “Modelleme ve değerlendirmemize göre piyasaya geri dönmek için biraz erken.” diyor. 

Ricciardi, iyi risk ve varlık getirileri bulmak için şu 3 ölçütün olumlu hâle geldiğini görmek istediğini söyledi: Kazanç artışı, düşen borçlanma maliyetleri ve küresel likidite. 

Yatırımcı, şu anda piyasalarda bu üç koşulun da sağlanmadığını düşünüyor. 

John Ricciardi: Piyasaya Geri Dönüş için Borsa Değerlemelerinin Daha da Düşmesi Gerekiyor! 

John Ricciardi, yüksek enflasyon ve artan faiz oranları sırasında, yatırımcılara piyasaya geri dönmeden önce borsa değerlemelerinin daha da düşmesini beklemelerini söyledi. 

Ricciardi konuya ilişkin “Bu yıl küresel piyasalarda yaklaşık 25% gerileme yaşadık ve bu bir ayı piyasasının başlangıcı. Ancak çoğu zaman, ayı piyasasının dibine inmeden önce bundan daha fazlasını gördük.” ifadelerini kullandı. 

Öte yandan Ricciardi, yatırımcıların teknoloji, iletişim ve isteğe bağlı sektörlerdeki hisselerini satmaları gerektiğine dikkat çekti. Bunun temelinde ise bu hisselerin artan tüketici harcamalarıyla doğrudan ilintili olması yatıyor. 

Ayrıca tecrübeli isim, endüstriyel üretimin büyük olasılıkla beklenmeyen bir düşüşle karşılaşacağını ve perakende satışların önümüzdeki üç aylık dönemde 8% gerileyeceğini düşünüyor.  

Peki Bu Dönemde Yatırımcılar Ne Satın Almalı?

John Ricciardi, yatırımcıların faiz oranlarına duyarlı olduğu bilinen savunma hisselerini ve temel tüketici ürünleri sektöründeki şirketleri tespit etmesi gerektiğini söylüyor. 

Bu kapsamda yer alan hisselerden biri kimyevi tüketici ürünleri devi Procter & Gamble (PG). FactSet’e göre P&G’de analistlerin hissenin mevcut değerinden 24% daha yüksek bir fiyat hedefi ve “AL” notu var. 

Goldman Sachs Analisti Jason English ise P&G’nin notunu doların güçlendiği bir dönemde şirketin ABD Doları dışı kazançlar elde etmesine ilişkin endişeler üzerine “NÖTR” seviyesine indirdi. 

Ricciardi’nin dikkat çektiği isimler arasında kamu hizmetleri sektöründe yer alan NextEra (NEE) ve Dominion Energy (D) de var. 

FactSet verileri, analistlerin “AL” notu verdiği bu iki şirketin hisselerinde sırasıyla 37% ve 29% artış potansiyelini gösteren ortalama fiyat hedefleri olduğunu gösteriyor. 

Ricciardi’nin işaret ettiği hisseler arasında; Coca Cola (KO), Pepsi-Co (PEP), Air Products (APD) ve Sherwin-Williams (SHW) da yer alıyor. 

Dipten Almak İçin Henüz Erken Olabilir mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı