Borsa Yorumları

Dip Stratejisi: Tesla 2030’a Kadar 5 Milyondan Fazla Araç Teslimatı Yapabilir!

January 5, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Dip Stratejisi: Tesla 2030’a Kadar 5 Milyondan Fazla Araç Teslimatı Yapabilir!

Morningstar hisse senedi analisti Seth Goldstein çarşamba günü yaptığı açıklamada, Tesla (TSLA)’nın dördüncü çeyrek teslimat tahminlerinin gerisinde kalması nedeniyle telaşa kapılmadığını, elektrikli araç devinin 2030’a kadar 5 milyondan fazla araç teslimatı yapacağına olan inancını koruduğunu söyledi.

Goldstein CNBC’ye verdiği demeçte, “Uzun vadeli tahminlerimiz değişmedi. Cybertruck’ı ve yeni bir uygun fiyatlı araç platformunu piyasaya süren Tesla’nın 2030’a kadar 5 milyondan fazla aracın teslimatını gerçekleştireceğini öngörüyoruz. Ayrıca maliyetlerdeki azalmanın marj artışına yol açacağını tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.

Morningstar analistinin hisse için belirlemiş olduğu not halihazırda “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesinde olmakla birlikte, fiyat hedefini 250 dolardan 220 dolara düşürmüş durumda.

Şirket yönetiminin teslimat rakamlarında her yıl 50% artış şeklindeki hedefine paralel olarak gerçekleşen geçmiş artış oranlarına dikkat çeken analist, 2023’te 1,6 milyondan fazla teslimat gerçekleştirileceğini tahmin ediyor.

Analist ayrıca, Tesla’nın otonom sürüş yazılımı ve robotaxi sigortacılığı gibi yan girişimlerini büyütme fırsatına da sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Goldstein’in yaptığı yorumlar, TSLA’nın salı günü yaşadığı 12% düşüşün ardından bu hafta yeni bir 52 haftalık en düşük seviyeyi görmesinin ardından geldi. Hisse çarşamba günü 5% yükseldi.

Genel olarak bakıldığında, yüksek faiz oranlarının Wall Street tercihlerini değiştirmesi, şirketin Çin’deki üretim aksamaları ve CEO Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından kaynaklanan karmaşalar gibi ters rüzgarlarla karşılaşan TSLA hisseleri geçen yıl 70%’ten fazla değer kaybetti.

Bu arada dördüncü çeyrek teslimat rakamlarının hayal kırıklığına neden olmasının ardından Wall Street analistleri, TSLA için gelir beklentilerini aşağı çekti.

Tesla’nın uzun vadeli ekonomik temelleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, potansiyel olarak zorlu bir 2023’ün ötesine bakıldığında “büyüme ve marj artışının devam etmesi açısından çetin bir yol olduğunu” vurgulayan Seeking Alpha yazarlarından Yiannis Zourmpanos’un yazısını okuyabilirsiniz.

Cathie Wood 2023’e Daha Fazla Tesla Hissesi Alarak Başladı! 

Ark Invest’ten Cathie Wood 2023’ün ilk işlem gününde de Tesla hissesi satın almayı sürdürdü. Elektrikli araç üreticisinin kötü gidişatı ve en önemli fonunun karşılaştığı büyük baskı onu bu tercihinden vazgeçirmedi. 

Ark’ın günlük işlem verilerine göre, Wood’un amiral gemisi ARK Innovation ETF salı günü portföyüne 144.776 adet Tesla hissesi eklerken, ARK Autonomous Technology & Robotics ETF için de 31,336 adet Tesla hissesi alındı. 

Bu alımlar, Tesla’nın salı günkü 108,10 dolarlık kapanış fiyatına göre hesaplandığında 19 milyon dolara mal oldu. 2022 dördüncü çeyrek araç üretim ve teslimat rakamlarının analist beklentilerinin ve şirket hedeflerinin altında kaldığını açıklayan Tesla, 12% düşüşle Eylül 2020’den bu yana yaşanan en büyük satış dalgasını gördü. Wood, dördüncü çeyrekteki 53%’lik düşüşten itibaren Tesla hisselerini dipten almaya devam ediyor.

Dip Stratejisi: Tesla 2030’a Kadar 5 Milyondan Fazla Araç Teslimatı Yapabilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha