Borsa Haberleri

Dip D’alışına Uygun Bir Hisse: Alphabet!

September 29, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Dip D’alışına Uygun Bir Hisse: Alphabet!

Teknoloji hisseleri şimdiye kadar zorlu bir yıl geçirdi ve teknoloji ağırlıklı NASDAQ bu hafta üst üste üçüncü çeyrek kaybını kaydetme yolunda ilerliyor. Yatırımcılar sektörden akın akın kaçma eğiliminde olsa da Rosenblatt Securities’in kıdemli araştırma analisti Barton Crockett, bu satışların uzun vadeli yatırımcılar için dipten satın alma fırsatı olduğunu söyledi. Crockett konuya ilişkin “Kaybedenlerden uzak durun!” dedi. 

Ayrıca Crockett açıklamasında, “Bence yatırım yapmak için gerçek fırsat, daha uzun vadeli bakmak ve makul değerlemelere sahip iyi işletmelerle teknoloji alanındaki çeşitli evrimsel ve uzun soluklu savaşlardan kazançlı çıkanlara yönelmek.” sözlerine yer verdi. Analistin bu doğrultuda dikkat çekerek “kazanan” ve“bugün ve yarın burada olacak” gibi ifadelerle tanımladığı FAANG hissesi ise: Alphabet (GOOGL)!

Alphabet, FAANG Hisseleri Arasında Ön Plana Çıkıyor!

Bu yıl Alphabet’in hisseleri NASDAQ’ın düşüşüne paralel 32,2% oranında geriledi. Ancak hisse, Apple (AAPL) haricinde FAANG grubundaki emsallerine kıyasla daha iyi bir performans gösterdi. Bu arada FAANG; Facebook yani yeni adıyla Meta Platforms (META), Amazon (AMZN), Apple (AAPL), Netflix (NFLX) hisselerinin yer aldığı gruba verilen isimdir. 

Rosenblatt Securities’in araştırma analisti Barton Crockett, Alphabet (GOOGL)’in arama segmentinde “evergreen” yani zamansız ve sağlam bir konumda olduğunu söyledi. Bununla birlikte şirketin YouTube işinin kısa süreli videolara artan ilgiden yararlanmak için son derece güçlü ve iyi konumlandırılmış olduğundan bahsetti. Ayrıca Alphabet, bulut bilişiminde kayda değer bir konuma ve Waymo gibi şirketlerdeki hisseleriyle büyük bir özsermaye portföyüne sahip. 

Crockett, Alphabet’in finansal gücünde yavaşlama olsa bile bunun piyasalardaki gerileme kadar büyük bir etkiye sahip olmayacağını söyledi. Analist konuyla ilgili olarak “Alphabet, döngüden etkilenmeyecek değil ancak uzun vadede yatırımcıları memnun edecek. Bu, ekonomik döngünün ötesine yatırım yapmak için zamanınız ve isteğiniz varsa değerlendirebileceğiniz bir hisse türü.” ifadelerini kullandı. 

Barton Crockett, Yatırımcıları Seçici Olmaları Konusunda Uyardı!

Mevcut koşulların zorluklarına rağmen Barton Crockett, yatırımcıların teknoloji hisselerine karşı açık bir tutum izlemesini önerdi. Ayrıca yatırımcıların uzun vadeli kazançlar için bazı kısa vadeli ekonomik döngüleri özümseme cesaretine sahip olması gerektiğine dikkat çekti. Yatırımcıları seçici olmaları konusunda uyaran analist “Bence riskten korunmanın tek yolu, büyüme ve durgunluk arasındaki süreci kapsayan ekonomik döngü boyunca üstün performans gösteren isimlere odaklanmak ve onları indirimdeyken satın almak. Bunun için Alphabet gibi bir seçeneğiniz bulunuyor.” dedi. 

Dip D’alışına Uygun Bir Hisse: Alphabet!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı