Borsa Yorumları

Dip D’alışı: Ark Invest, Tesla Hissesi Satın Aldı!

December 16, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Dip D’alışı: Ark Invest, Tesla Hissesi Satın Aldı!

Cathie Wood’un Ark Invest’i, halen değer kaybetmeye devam eden elektrikli araç üreticisi Tesla (TSLA)’nın hisselerini çarşamba günü dipten topladı.

Ark günlük işlem verilerine göre, yeniliklere odaklı yatırımcı, 61.537 adet hisse alarak amiral gemisi Ark Innovation ETF (ARKK) yatırım fonuna aktardı. Yatırımcı çarşamba günü ayrıca, Ark Autonomous Technology and Robotics ETF fonu için 10.066 adet, Ark Next Generation Internet ETF fonu için ise 3.259 adet Tesla hissesi aldı.

Tesla’nın perşembe günkü kapanış fiyatı olan 156,80 dolara göre hesaplandığında bu satın alma işlemleri için 11,7 milyon doları aşkın bir ödeme yapılmış oldu.

Tesla hisseleri, CEO Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından bu yana yaklaşık 30% değer kaybetmişti. Musk, Twitter’ın devralınması sürecini finanse edebilmek için milyarlarca dolar değerinde Tesla hissesi sattı ve o zamandan beri tartışmalara konu oldu.

Çarşamba gecesi yayımlanan finansal kayıtlara göre Musk, 3,6 milyar dolar değerinde 22 milyon adet hisse daha sattı. Bu bilginin ardından hisse, perşembe günü açılış öncesi işlemlerde 2% oranında ilave kayıp yaşadı.

ARKK’nin elindeki en büyük üçüncü varlık niteliğindeki Tesla hisseleri bu yıl 55% değer kaybetti. ARKK fonu, yükselen faiz oranları nedeniyle özellikle teknoloji şirketlerinin büyük darbe almış olması yüzünden yılın başından bu yana 63% oranında büyük bir kayıp yaşadı.

Wood, Musk’ın Tesla’sına ısrarla olumlu bakmaya devam ediyor. Yatırımcının Tesla hakkındaki güncel öngörüsüne göre hisse, 2026 itibarıyla 1.500 doların üzerinde bir bölünme kaynaklı düzeltilmiş seviyeye ulaşacak.

Wood’un Tesla’ya duyduğu güvenin temelinde elektrikli araçlara olan yönelim yatıyor. Wood, daha önceki bir açıklamasında bu yıl dünya genelinde yaklaşık 8 milyon elektrikli araç satılacağını ve bu rakamın beş yıl içinde 60 milyona ulaşacağını ifade etmişti.

Dip D’alışı: Ark Invest, Tesla Hissesi Satın Aldı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC