Borsa Yorumları

Dikkatli Olunması Gereken Hisseler Hangileri? Nelere Yatırım Yapmalı?

January 3, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Dikkatli Olunması Gereken Hisseler Hangileri? Nelere Yatırım Yapmalı?

Yatırım araştırma firması New Constructs CEO’su David Trainer, 2022’nin ucuz para döneminin sonunu getirdiğini ve bunun “her ne pahasına olursa olsun büyüme” yaklaşımını benimseyen şirketler için kötü haber olduğunu söyledi. Konuya ilişkin görüşlerini paylaşan Trainer, önümüzdeki yıl yatırımcıların iyi ve kötü firmalar arasında ayrım yaparken özenli davranmaları gerekeceğini belirtti. Bunun sebebi ABD Merkez Bankası’nın 2022’de yaptığı faiz artırımlarının “süper kolay para dönemini sona erdirmesi” ve bu zorluğun, kötü iş modeline sahip olan birçok şirketi ifşa etmesi. Kendisi bu şirketleri büyük zarar eden “zombi hisseler” olarak adlandırıyor. 

Yönetici, kötü iş modelleri ifşa olduktan sonra bu hisselerin “büyük darbe aldıklarının” görüldüğünü belirtti. Trainer, “Kötü yatırımlara, kötü insanlara ve Zombi Hisseler, Abartılmış Hisseler gibi kötü fikirlere çok fazla sermaye ayrıldı” dedi. Kripto para birimi FTX’in ABD’de iflas başvurusunda bulunmasının ardından, kullanıcı hesaplarındaki milyarlarca doların kaybedilmesi ve boşa harcanması ile ilgili soruşturmaların ortaya çıkardığı artçı sarsıntıları hatırlattı. “Bu yanlış tahsisatlar düzeltilinceye kadar ekonomimiz ve piyasamız normal büyüme oranlarını yakalamakta zorlanacak” diyen Trainer, yatırımcılara ev ödevlerine iyi çalışmalarını tavsiye etti ve sözlerini şöyle sürdürdü: 

Portföyünüzdeki şirketler ekonomik faaliyetlerdeki yavaşlamaya dayanabilecek bilançolara ve nakit akışına sahip mi? Yoksa, bedava para döneminin sonuna geldiğimiz bu zamanda sürdürülmesi mümkün olmayan “her ne pahasına olursa olsun büyüme” yaklaşımını mı benimsemişler? Şayet ikincisiyse, yatırımcılar düşme riski çok yüksek (hatta şimdiye kadar olduğundan daha da yüksek) olan hisseleri portföylerinde tutuyor olabilirler.” Eski bir Wall Street analisti olan ve teknoloji hisselerine olumlu bakmayan Trainer, “zombi” hisselerden sakınmak adına, para batırma riski olan “zombi” şirketlerin bir listesini yaptı. 

Zombi hisse nedir? Zombi şirket tabiri 10 yıldan uzun süredir piyasada kendini gösteren ve faaliyetine devam etmesine yetecek ancak borçlarının faizlerini ödemeye yetmeyecek kadar gelir elde eden şirketleri ifade ediyor. Trainer, “sıfıra inebilecek” bu zombi hisselerin online ikinci el araç satıcısı Carvana (CVNA), online ev eşyaları perakendecisi Wayfair (W), ödeme şirketi Affirm (AFRM) ve bulut hizmetleri şirketi RingCentral (RNG) olduğunu söyledi. Bu hisselerden bazıları 2022’de çok büyük oranda değer kaybetti. 

Geçen yıl Carvana yaklaşık 98%, Wayfair ise yaklaşık 83% düşüş kaydetti. Affirm yaklaşık 90% düşerken, RingCentral 82%’lik bir kayıp yaşadı.

Peki ne almalı? 

Teknoloji firmaları gibi büyüme hisseleri, düşük faiz oranlarının uygulandığı dönemden fayda sağladı. Yatırımcıların bu sektör için artık seçici davranmaları gerektiğini belirten Trainer, alınabilecek en iyi teknoloji hisselerinin, güçlü nakit akışları olan ve şirketin gelecekteki para kazanma potansiyelini hafife alan değerlemeler yapılan hisseler olduğunu vurguladı. Yöneticinin favori teknoloji hisseleri şunlar: Qualcomm (QCOM), Alphabet (GOOG) (GOOGL), Cisco (CSCO), Oracle (ORCL).

Dikkatli Olunması Gereken Hisseler Hangileri? Nelere Yatırım Yapmalı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak:CNBC