Borsa Yorumları

Dikkat! Bu Hisseler Satış Görebilir!

March 20, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Dikkat! Bu Hisseler Satış Görebilir!

Küresel bankacılık sisteminin durumuna dair endişelerin yatırımcıların keyfini kaçırması nedeniyle S&P 500 cuma günü 1%’den fazla düşüş kaydetti. Genel piyasa endeksi de, 4 ay içinde üçüncü kez düşerek ay bazında 1%’i aşkın değer kaybetti.

Borsalardaki düşüşler alım fırsatları verirken, diğer yandan yakın gelecekte zor günlerden geçmesi beklenen hisselerden kurtulmaya da yarayabilir. FactSet verilerini kullanarak, aşağıdaki kriterlere uyan hisseleri belirlemek üzere S&P 500’ü taradık:

Ortalama analist notunun “TUT” veya düşük seviyede olması (FactSet bu notları 5 kategoriye ayırıyor: al, yüksek portföy ağırlığı, tut, düşük portföy ağırlığı ve sat)

  • Takip eden analistlerin en az 20%’sinin “SAT” notu vermesi
  • Analistlerin 12 aylık ortalama fiyat hedefinin, önümüzdeki 12 ay içinde değer kaybına işaret etmesi

İşte bu kriterlere uyan 7 hisselik listemiz:

Çamaşır suyu üreticisi Clorox (CLX) için ortalama analist notu “DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesinde. Takip eden analistlerin yaklaşık 32%’si hisse için “SAT” diyor. Clorox (CLX) hisselerinin önümüzdeki yıl 9% düşmesi bekleniyor.

Clorox geçen ay 4. çeyrek için beklenenden daha güçlü bir düzeltilmiş kâr açıkladı. Ancak şirket 2023 mali yılı için 2%’lik bir gelir düşüşü öngörüyor.

C.H. Robinson (CHRW) da listemizde. Lojistik hissesinin ortalama notu “TUT” seviyesinde ve takip eden analistlerin 25%’i “SAT” diyor. C.H. Robinson (CHRW) için analistlerin 12 aylık ortalama fiyat hedefi, hissenin önümüzdeki 12 ayda 2,4% değer kaybedeceğine işaret ediyor.

Demiryolu bekleme tazminatları, kamyon yükü tarife döngüleri ve kömür hacimlerini şirket açısından olumsuz rüzgarlar olarak gösteren JPMorgan, hissenin “NÖTR” olan notunu şubat ayında “DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine düşürdü.

Listeye giren isimlerden biri de, ortalama analist notu “TUT” seviyesinde olan ve 12 aylık ortalama fiyat hedefi önümüzdeki 12 ayda hafif bir düşüşe işaret eden Campbell Soup (CPB). 

Şirket, bu ayın ilk günlerinde beklenenden daha güçlü bir çeyrek bilançosu açıklamıştı. Ancak “COVID-19’dan fayda sağlamasının ardından şirketin büyüme görünümünün görece yavaş kaldığını” hatırlatan Stifel analisti Christopher Growe, hissenin “TUT” notunu değiştirmedi.

Listemize giren diğer hisseler şöyle: Pinnacle West Capital (PNW), Expeditors International (EXPD), Consolidated Edison (ED) ve T. Rowe Price (TROW).

Dikkat! Bu Hisseler Satış Görebilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC