Borsa Haberleri

Devon Energy ve Marathon Oil Birleşebilir

October 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Devon Energy ve Marathon Oil Birleşebilir

Petrol ve gaz şirketi Devon Energy (DVN), ABD’deki şeyl sahalarında ölçek kazanmaya çalışma amacıyla büyük satın almalar üzerinde çalışıyor.

Bloomberg’ün konu kamuya açık olmadığı için isimlerinin açıklanmasını istemeyen kişilere dayandırdğı haberine göre, Devon son aylarda yaklaşık 17,5 milyar dolar piyasa değerine sahip Marathon Oil (MRO) ile birleşme konusunda ön görüşmeler gerçekleştirdi. 

Her iki şirket de ABD’nin orta batısı, Oklahoma, Teksas ve New Mexico’daki birkaç havzada faaliyet gösterdikleri için birbirlerini tamamlar nitelikte. 

Söz konusu kaynaklar, Devon’un ABD’nin en büyük ve en verimli petrol sahası olan Permian Basin’de faaliyet gösteren CrownRock LP’yi de incelediğini söyledi. Söz konusu kişiler CrownRock’ın satılık olduğunu ve 10 milyar dolardan fazla bir fiyata alıcı bulabileceğini belirtti.

Kaynaklar, nihai bir karar verilmediğini ve Devon’un her iki hedeften de vazgeçebileceğini sözlerine ekledi.

Devon’un birleşme hedefleri, şirketlerin sondaj stoklarını artırma ve maliyetleri düşürme arayışları nedeniyle ABD’deki kaya gazının nasıl bir konsolidasyon dalgasına hazırlandığının altını çiziyor. 

Hatırlarsan geçtiğimiz günlerde Chesapeake Energy (CHK) rakip doğal gaz üreticisi Southwestern Energy’i (SWN) satın almayı düşündüğünü açıklamıştı. Ayrıca ExxonMobil (XOM) de yılın en büyük anlaşması olarak Pioneer Natural Resources (PXD) için yaklaşık 60 milyar dolar ödemeyi kabul etmişti. 

Devon, Permian’daki varlığı başta olmak üzere ABD’nin beş havzasındaki operasyonlarıyla ABD’nin en büyük bağımsız şeyl kaşiflerinden biri. Marathon Oil ya da CrownRock, Devon’ın 2021 yılında WPX Energy’yi 2,6 milyar dolara satın almasından bu yana gerçekleştireceği en büyük anlaşma olabilir. 

Devon Energy ve Marathon Oil Birleşebilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg