Borsa Haberleri

Devon Energy, Enerplus’ı Satın Almak İçin Teklif Sundu

February 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Devon Energy, Enerplus’ı Satın Almak İçin Teklif Sundu

ABD’li petrol ve gaz üreticisi Devon Energy (DVN), 2,9 milyar piyasa değerine sahip Enerplus’a (ERF) bir satın alma teklifi sundu. Söz konusu gelişmenin ardından Enerplus hisseleri, 7% yükseldi.

Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre söz konusu olası birleşme, Devon’un son aylarda Kuzey Amerika petrol bölgesinde Exxon Mobil (XOM), Chevron (CVX) ve Occidental Petroleum (OXY) gibi birçok rakibinin satın alma açıklamalarından sonra sektördeki hareketlenmeyi artırma niteliği taşıyor. 

Daha iyi rezerv ve ölçek ekonomisi arayışı, geçtiğimiz yıl boyunca ABD petrol ve gaz sektöründe konsolidasyonu körükledi. Exxon, Pioneer Natural Resources (PXD) için 59,5 milyar dolar ve Denbury için 4,9 milyar dolarlık anlaşmalar yaptı. Chevron, Hess (HES) için 53 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı ve PDC Energy’yi de 6,2 milyar dolara satın aldı. Occidental ise CrownRock için 12 milyar dolarlık bir anlaşma yaptı.

Kaynaklar, Devon ve Enerplus’ın bir anlaşma için görüşeceklerine dair bir kesinlik olmadığını belirtirken, Devon’un önerdiği satın alma koşullarına ilişkin detaylar henüz bilinmiyor.

Enerplus, esas olarak Kuzey Dakota’daki Bakken Havzasında faaliyet gösteriyor ve ayrıca Pennsylvania’daki Marcellus şeyl bölgesinde de bir ayak izine sahip. 

Anlaşmanın gerçekleşmesi halinde, Devon Kuzey Dakota’daki mevcut varlığını tamamlayacak ve Teksas ve New Mexico’daki Delaware Havzası’na olan bağımlılığını azaltacak. 

Devon Energy, Enerplus’ı Satın Almak İçin Teklif Sundu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters