Borsa Haberleri

Devlerin Kapışması: Musk, Zuckerberg ile Kafes Dövüşüne Hazır

June 22, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Devlerin Kapışması: Musk, Zuckerberg ile Kafes Dövüşüne Hazır

Teknolojide devlerin rekabeti derken genellikle şirketlerden bahsetsek de bu kez sağ köşede Elon Musk, sol köşede Mark Zuckerberg var. Ama bu dev karşılaşmayı bağlama oturtmak için hikayenin başına dönmemiz gerekiyor. (İkilinin hisselerinin savaşı ise yazımızın sonunda)

Evvel zaman önce, yani dün, Tesla (TSLA) CEO’su Musk’ın Tweet’iyle başladı her şey. Musk, Meta (META) ya da eski adıyla Facebook’un Twitter’a rakip bir uygulama üzerinde çalıştığına ilişkin bir paylaşıma eleştirel yanıt verdi:

Eminim dünya başka hiçbir seçeneği olmadan sadece Zuck’ın kontrolü altında olmak için sabırsızlanıyordur. En azından ‘aklı başında’ olacak. Bir an endişelenmiştim.

Musk’ın bu tarz eleştirel paylaşımlarına aşinayız. Teknoloji dünyasının asi çocuğu, geçtiğimiz aylarda Microsoft’a (MSFT) da dem vurmuş, şirketin Twitter’ın verilerini izinsiz kullandığı gerekçesiyle Office devine dava açacağını bile söylemişti. 

“Acı Yok Rocky!”

Neyse, biz hikayemize dönelim. Musk’ın Zuckerberg’e laf attığı paylaşıma bir Twitter kullanıcısı Musk’ın dikkatli olması gerektiğini çünkü Meta CEO’sunun bir Brezilya dövüş sanatı olan jiu jitsu yaptığını söyledi. 

Devlerin Kapışması: Musk, Zuckerberg ile Kafes Dövüşüne Hazır

Bunun üzerine Musk, “Eğer o da istiyorsa bir kafes dövüşüne hazırım.” yanıtı verdi. 

Bu etkileşim en başta pek ciddiye alınmayan, komik bir paylaşım serisi gibi görünse de iş sonradan ciddiye bindi. Zuckerberg, Musk’ın blöfünü gördü ve Instagram üzerinden Musk’ın tweetinin ekran görüntüsünü “Bana konum gönder.” başlığıyla paylaştı. 

Devlerin Kapışması: Musk, Zuckerberg ile Kafes Dövüşüne Hazır

Daha sonra bu paylaşımın ekran görüntülerine Musk da “Eğer bu gerçekse, yaparım.” yanıtını verdi ve The Verge’de çalışan bir gazetecinin tweet’ine Zuckerberg ile “Las Vegas Octagon’da” dövüşmek istediğini söyledi. 

Devlerin Kapışması: Musk, Zuckerberg ile Kafes Dövüşüne Hazır

Rekabet Kızışıyor

İki teknoloji devinin isimleri, son dönemlerde şirketlerin yenilikleriyle gündeme geliyordu. Musk’ın Twitter’ı satın almasının ardından Facebook, Instagram ve Whatsapp sahibi Meta’ya rakip olması kaçınılmaz bir şeydi zaten.

Ancak bu durumun fiziksel bir rekabete dönüşeceğini hiçbirimiz tahmin edemezdik herhalde. Kafes dövüşü gerçekten olacak mı olmayacak mı bilinmez ama bekleyip göreceğiz. 

Peki, yılın dövüşü için sen kimin tarafındasın?

Devlerin Kapışması: Musk, Zuckerberg ile Kafes Dövüşüne Hazır

Tesla Hisseleri Meta Hisselerine Karşı

İki milyarder bir kafes içerisinde birbirlerini yumruklamanın hayalini kura dursun, biz de bu arada ikilinin hisselerini Midas yatırım hesabıyla alan yatırımcılarına ne kadar kazandırdı buna bir bakalım.

Zuckerberg’in şirketi Meta’nın hisseleri 2022 yılında gerilediği 90 dolarlık seviyelerden inanılmaz bir geri dönüş hikayesi yazarak tam 280 dolara kadar yükseldi. Bu ise Meta hissesine yatırım yapan bir kişinin 1.000 dolarının tam 3 katına çıkması anlamına geliyor! Dolar/TL kurundaki yükselişi hesaba katmıyoruz bile!

Peki, Twitter’ın şımarık çocuğu Musk’ın şirketi Tesla’dan ne haber?

Yatırımcılarını zengin eden bir başka hisse de kesinlikle Tesla oldu diyebiliriz. Bu senenin başında gerilediği 100 dolara yakın seviyelerden 270 dolara kadar yükselen Tesla hisseleri, yatırımcılarının 1.000 dolarını 2.700 dolar yapmış oldu!

Devlerin Kapışması: Musk, Zuckerberg ile Kafes Dövüşüne Hazır

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Verge, Forbes