BIST Şirket Haberleri

Deutsche Bank’tan Faiz Artışı Sonrası Enflasyon Tahmini

Haziran 29, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Deutsche Bank’tan Faiz Artışı Sonrası Enflasyon Tahmini

Deutsche Bank, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz artış kararı sonrası Türkiye’deki enflasyon beklentilerini açıkladı. Banka, daha fazla faiz artışının gerekliliğine dikkat çekerken yıl sonunda enflasyonun güçlü bir mali konsolidasyon önlemi olmaması durumunda 50%’ye yaklaşabileceğini öngördü. 📈🎯

🗞️🔍 Deutsche Bank Stratejisti, Faiz Artışını Değerlendirdi

Deutsche Bank stratejisti Christian Wietoska, cuma günü yayımlanan raporda, TCMB’nin faiz kararı açıklamasında doğru tespitler bulunduğunu belirtti. Ancak yapılan faiz artışının “hayal kırıklığı yarattığı” ifade edildi. 

💹📉 Faiz Kararı ve Kur Hareketi Üzerine Analizler

Bankanın analizine göre, faiz kararını takiben kur hareketi, şahin açıklamanın yatırımcıları ikna etmeye yeterli olmadığını gösterdi. Analizde, “Birçok değişken düşünüldüğünde mevcut durumda tahmin etmek imkansız olsa da yıl sonuna kadar faizin 25% seviyelerinde (ya da üzerinde) kalması gerektiği” belirtildi. Bankanın nihai faiz tahmininde bir değişiklik yok ve 27% olarak korunuyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Deutsche Bank

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti