Borsa Haberleri

Deutsche Bank, TCMB’nin Faizi Sabit Tutmasını Bekliyor

April 19, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Deutsche Bank, TCMB’nin Faizi Sabit Tutmasını Bekliyor

Deutsche Bank, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 25 Nisan’da gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizi 50%’de sabit tutmasını beklediğini açıkladı.

Bankaya göre TCMB, yerel seçimler öncesinde yapılan 500 baz puanlık sürpriz faiz artımı ve sıkılaştırıcı önlemlerin, dirençli iç talep, enflasyon göstergelerindeki yüksek seviyeler ve çıpanlanmış enflasyon beklentileri üzerindeki etkisini değerlendirmek için bekle-gör modunda olacak.

Banka, yerel seçimlerden önceki belirsizlik sonrasında TCMB rezervlerindeki son dönemdeki iyileşmenin bu görüşü desteklediğini bildirdi.

Yıl Sonu Faiz Beklentisini Değiştirmedi

Banka, mevcut 50%’lik faiz seviyesinin faiz artırım döngüsünün zirvesi olduğu görüşünü dile getirdi. Deutsche Bank’a göre enflasyonist riskler ve enflasyon beklentilerindeki çıpalanmanın gerçekleşmemesi halinde ise ikinci çeyrekte ilave artışlar yapılabilir.

Banka, enflasyonist baskıların devam etmesi, kırılgan beklentiler ve yüksek dolarizasyonun TCMB’yi bir indirim döngüsü başlatmadan önce sabırlı olmaya yönlendireceğini belirtti.

50%’lik faiz oranının yılın 4. çeyreğine kadar korunacağını ifade eden banka, yıl sonu faiz tahminini 45% olarak yineledi. Banka yaptığı değerlendirmede “Öngörülerimize yönelik riskler, gevşeme döngüsüne daha erken değil daha geç başlanması yönünde bir tercihe işaret ediyor.” dedi.

Deutsche Bank, TCMB'nin Faizi Sabit Tutmasını Bekliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Ekonomim