Borsa İstanbul

Deutsche Bank, TCMB’den Ek Sıkılaşma Beklemiyor

February 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Deutsche Bank, TCMB’den Ek Sıkılaşma Beklemiyor

Deutsche Bank CEEMEA Araştırma Yönetici Direktörü Christian Wietoska, TCMB’de yaşanan başkan değişiminin ardından ek sıkılaştırma beklemediklerini kaydetti.

Para politikasında bir değişime gidilmeyeceği yönünde görüş bildiren banka analisti “Merkez Bankası enflasyonla savaşmaya devam edecek. Eğer enflasyonda yukarı yönlü bir hareket olursa 250-500 baz puanlık artış gelebilir. Ama ek faiz artışı baz senaryomuz değil.” değerlendirmesi yaptı.

Deutsche Bank’a göre TCMB, makro ihtiyati önlemleri güçlendirebilir ve rezervler ile Kur Korumalı Mevduat hesapları için gelişmeler yaşanabilir.

Ek faiz artışının enflasyon açısından güvence yaratabileceğini de belirten Wietoska, TCMB’nin faiz artışlarını masada tutmasının, yatırımcıların TCMB’ye olan güvenini tazeleyeceği görüşünü savundu.

“Dolar Yıl Sonunda 38 Lira Olabilir”

Wietoska ayrıca dolar/TL kurunun yıl sonunda 38 seviyesine ilerleyebileceğini öngördü.

Deutsche Bank, dün paylaştığı raporda TCMB’de geçen hafta yaşanan başkan değişimi ve kalıcı yüksek enflasyonun 2024’te daha fazla faiz artışının önünü açabileceğini belirtmişti.

Deutsche Bank, TCMB'den Ek Sıkılaşma Beklemiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT