Borsa İstanbul

Deutsche Bank: TCMB’den 500 Baz Puanlık Faiz İndirimi Beklentimiz Var

Deutsche Bank: TCMB’den 500 Baz Puanlık Faiz İndirimi Beklentimiz Var
Google News Icon Takip Et

Deutsche Bank Türkiye Ekonomisti Yiğit Onay, yılın son çeyreğinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) faiz indirimi beklediklerini açıkladı.

Onay, faiz indirimlerini önümüzdeki birkaç aylık dönem için konuşmanın erken olduğunu ancak yılın son çeyreği için “imkan” olduğunu düşündüklerini kaydederek “Kasım ayında 250 baz puan, aralık ayında 250 baz puan indirim beklentimiz var. Toplamda 500 baz puanlık bir indirim beklentimiz var. Dolayısıyla yıl sonu tahminimiz 45% diyebiliriz” diye konuştu.

Uygulanan ekonomik programın etkilerinin görülmeye başladığını ifade eden Onay, bunun finansal piyasalara güven yarattığını ifade etti. Onay “Piyasa, şu anda U dönüşü olur mu endişeleri yerine Türkiye ekonomisinde dengelenme ne hızda gerçekleşecek bunu merak ediyor. En önemli gündem maddesi enflasyon” dedi.

Enflasyon verisinin geçen hafta olumlu geldiğini ve yabancıların TL varlıklara olan ilgisinin arttığının gözlemlendiğini söyleyen Onay şöyle devam etti:

“Bu da aslında Merkez Bankası’nın tekrar rezerv birikimi sağlamasına olanak sağladı. Son 1 haftada Merkez Bankası’nın net rezerv pozisyonunun 7 milyar dolar iyileştiğini görüyoruz. Bu şu demek oluyor, Merkez Bankası kurun düşmesini istemiyor ancak kurun biraz yukarı gitmesine izin veriyor. Burada TL’nin reel değeri ön plana çıkıyor. Haziran ayı bize gösterdi, enflasyonda biraz iyileşme göstermeye başladık. Her ne kadar önümüzdeki süreç çok önemli olsa da kurda aslında kademeli ve düzeyli bir artış, enflasyon tarafında dinamikleri çok olumsuz etkilemeyecek diyebiliriz.”

Sene Sonu Dolar Tahmini Paylaştı

Kademeli değer kaybı ile birlikte yıl sonu dolar/TL beklentilerinin 37 seviyesinde olduğunu belirten Onay, “Bu hem enflasyonun ima ettiği hem de vadeli kurların ima ettiği seviyenin altında. Dolayısıyla bu 37 seviyesine ulaşılırken oynaklığın da görece düşük kalmasını bekliyoruz.” dedi.

“Yabancı, Borsa için Faiz İndirimini Bekliyor”

Onay, yaptığı açıklamalarda yabancı yatırımcının borsaya gelmek için Türkiye’deki faiz indirimlerini beklediğine dikkat çekti.

Onay, büyümede ise yavaşlamanın “kaçınılmaz” olduğunu belirterek “Bizim yıl sonu için Türkiye 2024 büyüme beklentimiz 3.5, son gelen güçlü veri sonrası bir miktar yukarı yönlü revize ettik ama bu Türkiye’nin geçmiş tarihsel büyüme ortalamasının oldukça altında. Buna bağlı olarak iş gücü piyasasında daha fazla gevşeme sinyalleri bekleyebiliriz.” dedi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Cnbc-e