Borsa Haberleri

Deutsche Bank, Kârdaki Düşüşe Rağmen Yükseldi

Deutsche Bank, Kârdaki Düşüşe Rağmen Yükseldi
Google News Icon Takip Et

Deutsche Bank, yılın ikinci çeyreği için 842 milyon dolar (763 milyon avro) net kâr açıkladı ve kârındaki yıllık 27%’lik düşüşe rağmen az farkla da olsa analist beklentilerini aştı. 

Bankanın net kârı, Reuters’in analistlerle yaptığı ankette 816 milyon dolarlık tahminin hafif üzerinde geldi. Ancak bu rakam, 2022’nin aynı çeyreğindeki 1,158 milyar dolara göre önemli bir düşüşe işaret ederken, net gelirler de yıllık 11% artışla 8,1 milyar dolara yükseldi.

Deutsche Bank’ın ikinci çeyrek faiz dışı giderleri bir önceki yılın aynı dönemine göre 15% artarak 5,6 milyar avroya, düzeltilmiş giderler ise 4% artışla 4,9 milyar avroya ulaştı. 

Deutsche’nin kurumsal ve özel bankacılık bölümleri, ikinci çeyrekte yüksek faiz oranı ortamından faydalandı ve yıllık bazda sırasıyla 25% ve 11% artan gelirleriyle güçlü bir dönem geçirdi. Ancak, finansal piyasa zeminine daha yakından bağlı olan yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi bölümlerinin gelirleri sırasıyla 11% ve 6% düştü.

Deutsche Bank CFO’su James von Moltke, bu durumun piyasa volatilitesinin işlem hacimlerini ve gelirleri artırması nedeniyle, 2022’nin alışılmadık derecede güçlü geçen ikinci çeyreğine atfedilebileceğini söyledi.

Credit Suisse’in Çöküşünden Faydalandı

Deutsche Bank daha önce Credit Suisse’in (CS) iflasından ve İsviçreli rakibi UBS (UBS) tarafından devralınmasından kazançlı çıkacağını öngörmüştü. CFO von Moltke, bu faydalardan bazılarının halihazırda gerçekleşiyor olabileceğini söyledi:

Tüm bunlar zaman alan şeyler. Kesinlikle, işe alım cephesinde, birleşmeden kaynaklanan serpinti ortaya çıktıkça, özellikle işimizin iki alanında yetenekleri çekebildik: Son birkaç ay içinde yaklaşık 30 ilişki yöneticisini çekebildiğimiz varlık yönetimi ve ayrıca kaynak ve danışmanlık franchise’ımız.” 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC