Borsa Yorumları

Deutsche Bank, İki Bulut Hissesinin 2024’e Damga Vurmasını Bekliyor

January 22, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Deutsche Bank, İki Bulut Hissesinin 2024’e Damga Vurmasını Bekliyor

Teknoloji sektörünün neredeyse her alanında imza atılan güçlü performans 2023’e damgasını vurdu. Deustche Bank, önümüzdeki günlerde bu ivmenin daha da hızlanacağını düşünüyor. 

Sektör geçen yıl 56,4%’lük bir artışa imza atarak S&P 500’ün en büyük destekleyicisi oldu diyebiliriz. Bu seviyenin 2024’te de sürmesini beklemek fazla iyimser bir tavır olarak görülebilir ancak Deutsche Bank analisti Brad Zelnick ve ekibi, bu yıl yazılım hisselerinin öne çıkacağına inanıyor:

Hisse fiyatlarının iyileşen temeller ve olumlu kazanç revizyonlarıyla desteklenmesiyle yazılım sektörünün bu yıl üstün bir performans sergilemesini bekliyoruz.

Zelnick, verimli büyüme, üretici yapay zekânın sunduğu yeni oyun alanları ve birleşme ve satın alma alanındaki hareketlenmeyi bu öngörünün arkasındaki nedenler olarak sıralıyor. 

Analistin sektörde yatırımcılar için altını çizdiği iki hisse var: Salesforce (CRM) ve Oracle (ORCL).

🎯 Zelnick’in Salesforce için belirlediği 330 dolar seviyesindeki hedef fiyat, hissenin önümüzdeki 12 ay içinde 20% artabileceğini ima ediyor. CRM, 2023’teki 98%’lik rallisinin ardından bu ay şimdiye kadar 4,3% yükseldi. 

Analist, “Abonelik geliri büyümesinin gelecek yıllarda süregelen marj genişlemesi ile devam etmesini bekliyoruz. Bunun da üretici yapay zekânın, fiyatlama kaldıracının ve disiplinli sermaye dağıtımının potansiyelini açığa çıkaran güvenilir tüketici verileriyle destekleneceğini düşünüyoruz.” diyor. 

🎯 Zelnick Oracle için de 135 dolar seviyesinde bir hedef fiyat belirlemiş. 2023’te yaklaşık 30% değer kazanan hisse için bu 24%’lük bir artış anlamına geliyor. 

Birçok alanda toparlanma ve hissenin 2024’te istikrarlı bir şekilde zincirlerinden koptuğunu görüyoruz.” diyen analist, Oracle’ın 50 milyar dolar civarında olduğu tahmin edilen bir bulut veritabanı hizmetleri geçişi fırsatına dikkat çekiyor. Zelnick ayrıca şirketin “pazar lideri” arka ofis uygulama ürünlerinde de potansiyel büyüme görüyor.

Deutsche Bank, İki Bulut Hissesinin 2024'e Damga Vurmasını Bekliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC