Borsa Haberleri

Demir-Çelik Hisseleri Sektörel Beklentiler Sonrası Yükselişte!

January 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Demir-Çelik Hisseleri Sektörel Beklentiler Sonrası Yükselişte!

2023’te ekonominin zorlayıcı olacağına dair yaygın görüşün aksine, Nucor (NUE) ve Steel Dynamics (STLD)’in güçlü 4. çeyrek bilançoları açıklamasının ve sektör açısından iyimser bir tablo çizmesinin ardından demir-çelik hisseleri perşembe günü genel anlamda yükselerek kapanış yaptı.

● Nucor (NUE), ABD’de demir-çelik sektörü için “bir dizi talep faktörünün ivme kazandığını” açıkladı. Şirketler üretimi tekrar Kuzey Amerika’ya taşımak istiyor ve ABD hükümeti altyapı projelerine yapılan yatırımları artırıyor.

● Dördüncü çeyrek kârı tahminlerin çok ötesinde gelen Steel Dynamics (STLD) perşembe günü +10% artışla 121,76 dolarlık rekor seviyeye ulaştı. Şirket, müşteri sipariş girişlerinin makul seviyeleri koruduğunu, çelik fiyatlarının sabitlendiğini ve 2023’te Kuzey Amerika çelik tüketiminin artacağına inandığını açıkladı.

● Steel Dynamics (STLD) için “AL” tavsiyesini sürdüren Citi analisti Alex Hacking, 4. çeyrekte üretim verisinin yüksek geldiğine atıfta bulundu. Açıklanan bilançoya göre, 2021 4. çeyrekteki 14% oranına kıyasla 78% segment faaliyet geliri elde ettiğini ve üretim verisinin “mevcut birikmiş siparişe dayanarak 2023’ün büyük bölümünde çok güçlü kalmaya devam edeceğini” kaydetti.

● Perşembe günü yükselen diğer çelik üreticilerinden bazıları: U.S. Steel (X) +1,6%, Cleveland-Cliffs (CLF) +2,4%, Reliance Steel (RS) +3,1%.

Demir-Çelik Hisseleri Sektörel Beklentiler Sonrası Yükselişte!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha