Borsa Haberleri

Delta Air Lines’ın Kârı 3. Çeyrekte 60%’a Yakın Yükseldi

October 12, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Delta Air Lines’ın Kârı 3. Çeyrekte 60%’a Yakın Yükseldi

Delta Air Lines’ın (DAL) kârı, başta uluslararası seyahatler olmak üzere güçlü seyahat talebinin yaz boyunca devam etmesiyle üçüncü çeyrekte yaklaşık 60% arttı. Bilançonun ardından şirket hissesi açılış öncesinde 2,25% yükseldi.

Şirket 30 Eylül’de sona eren çeyrek dönemde 1,95 dolar beklentinin üzerinde, 2,03 dolar düzeltilmiş hisse başına kâr elde etti. Aynı dönemde Delta’nın düzeltilmiş geliri ise analist beklentilerine paralel olarak 14,55 milyar dolar oldu. Böylece gelirler, geçen yılın aynı dönemine göre 13% yükseldi.

Üçüncü çeyrekte Delta’nın net kârı geçen yılın aynı dönemindeki 695 milyon dolar veya 1,08 dolardan 59% artışla 1,11 milyar dolar veya 1,72 dolar oldu. 

Öte yandan şirket, temmuz ayındaki hisse başına 6 ile 7 dolar düzeltilmiş hisse başına kâr tahminini, 6 ile 6,25 dolar olarak aşağı yönlü revize etti. Delta, 2023’ün tamamı için serbest nakit akışı tahminini, yaz aylarında öngördüğü 3 milyar dolardan 2 milyar dolara indirdi.

Delta, yılın son üç ayında güçlü seyahat talebi beklediğini, gelirin 2022’nin aynı çeyreğine göre 9% ile 12% artacağını ve hisse başına kârın tahminlere paralel olarak 1,05 ile 1,30 dolar olacağını tahmin ettiğini söyledi.

CEO Ed Bastian “Aynı eğilimlerin büyük bir kısmının dördüncü çeyrekte de devam etmesini bekliyoruz. Açıkçası yakıt üzerinde kısa vadeli bir baskı var.” dedi. 

Delta’nın uçakları, hem yurtiçi hem de yurt dışı ek kapasiteye rağmen, bir önceki döneme göre yüzde 1 puanlık bir artışla bu çeyrekte 88% oranında dolu uçtu. Yolculardan elde edilen birim gelir bir önceki yıla göre 1,5% düştü. 

Uluslararası seyahatlerdeki artışa ek olarak havayolu şirketi, business class veya premium ekonomi gibi premium koltuklara olan talepte keskin bir artış gördüğünü söyledi. Delta, ana kabin gelirinin yıllık 12% artışla 6,62 milyar dolar olarak gerçekleştiğini, premium ürün satışlarının ise 17% artışla 5,11 milyar dolara yükseldiğini belirtti.

Delta Air Lines’ın Kârı 3. Çeyrekte 60%’a Yakın Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC