Borsa Haberleri

Delta Air Lines Rekor Çeyrek Dönem Gelir Açıkladı

July 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Delta Air Lines Rekor Çeyrek Dönem Gelir Açıkladı

Delta Air Lines (DAL) ekonomik büyüme endişelerine rağmen direncini koruyan güçlü seyahat talebi sayesinde ikinci çeyrekte rekor kazanç açıkladı. 

Uluslararası seyahatler ve birinci sınıf gibi premium koltuklara olan talep, 30 Haziran’da sona eren üç aylık dönemde şirket bilançosunda öne çıkarken, Delta’nın yakıt maliyetlerindeki 22%’lik düşüş de havayolu şirketinin kârlılığını artırmaya yardımcı oldu.

Wall Street, Delta’nın düzeltilmiş hisse başına kârının 2,40 dolar, düzeltilmiş kazancının ise 14,49 milyar dolar olmasını bekliyordu. Ancak beklentileri aşan şirketin yılın ikinci çeyreğinde düzeltilmiş hisse başına kârı 2,68 dolar, düzeltilmiş kazancı da 14,61 milyar dolar oldu. 

Bu dönemde şirketin net kazancı 1,83 milyar dolar veya hisse başına 2,84 dolar oldu. Geçen yılın aynı döneminde şirketin kazancı 735 milyon dolardı. Yani bu çeyrek dönemde Delta, kazancını 19% artırmış oldu. 

İkinci çeyrek bilançosunu açıklayan ilk havayolu şirketi Delta’nın CEO’su Ed Bastian, tüketicilerin seyahat talebinin yılın geri kalanında da rezervasyonları artıracağını belirtti ve “Bu yıl gördüğümüz trendlerin devam edeceğini düşünüyorum.” dedi. 

CEO’nun açıklamalarına paralel olarak şirket üçüncü çeyrekte analistlerin beklentilerinin üzerinde olmak üzere, hisse başına 2,20 ile 2,50 dolar kâr elde etmeyi bekliyor. Delta, bir önceki yıla göre de gelirlerinde 14%’e varan bir artış öngörüyor.

Öte yandan Delta’nın bilançosunda dikkat çeken bir diğer nokta da premium bilet gelirlerindeki artışın kabin ekonomi satışlarındaki büyümeyi geride bırakması oldu.

Havayollarının bir mil uçtukları her koltuk için ne kadar gelir elde ettiklerinin bir ölçüsü olan birim gelirler, kapasitede 17%’lik bir artışla bir önceki yıla göre 1% yükseldi.

Delta hissesi, bilanço açıklamasının ardından 4% kadar değer kazandıktan sonra açılış öncesinde yatay seyrediyor. 

Delta Air Lines Rekor Çeyrek Dönem Gelir Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC