Borsa Haberleri

Dell’in Tahminleri Aşan Satışları Masaüstü Bilgisayar Pazarını Sevindirdi

September 1, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Dell’in Tahminleri Aşan Satışları Masaüstü Bilgisayar Pazarını Sevindirdi

Dell Technologies’in (DELL) masaüstü bilgisayar ve veri merkezi donanımı satışlarının beklentilerin üzerinde geldiği açıklamaları, kurumsal teknoloji pazarında toparlanma umutlarını artırdı. 

Şirket ayrıca işletmelerin yapay zekâ kullanımına yardımcı olan ürünlere yönelik talebin “uzun vadeli bir destek” olduğunu söyledi.

Dell, mali ikinci çeyrek gelirinin 13% düşüşle 22,9 milyar dolara gerilediğini söyledi. Bu rakam, analistlerin 20,8 milyar dolarlık ortalama tahminini aştı. Bazı kalemler hariç tutulduğunda hisse başına kâr (EPS), 1,74 dolar olarak gerçekleşti ve konsensüs 1,14 dolarlık tahmini aştı.

Operasyon Direktörü Jeff Clarke sonuçların ardından düzenlenen bir konferans görüşmesinde “İkinci yarıya girerken makro ortamda gördüğümüz bazı işaretler bizi cesaretlendiriyor. Özellikle haziran ve temmuz aylarına girerken talep ortamı beklediğimizden daha hızlı bir şekilde iyileşti.” dedi. 

Şirket CFO’su Yvonne McGill de şirketin ekim ayında sona erecek olan çeyrek dönemde yaklaşık 23 milyar dolar gelir öngördüğünü ve bunun analistlerin ortalama tahmini olan 21,7 milyar doların üzerinde olacağını söyledi. 

Dell, 2023’ün tamamına yönelik satış tahminini de 89,5 milyar dolardan 91,5 milyar dolara yükseltti ve bu da bir önceki yıla göre yaklaşık 12%’lik bir düşüş anlamına geliyor. 

Şirket, bilgisayar bölümündeki gelirin bir önceki yıla göre 16% azalarak 12,9 milyar dolara gerilediğini belirtti. Yine de bu rakam tahminleri aştı ve birim tüketiciler ve işletmelerle beklenenden daha iyi bir satış performansı sergiledi.

Altyapı iş birimi, ortalama 7,3 milyar dolarlık tahminle karşılaştırıldığında, bu dönemde 8,5 milyar dolarlık satış elde etti. Sunucu ve ağ gelirleri de 3% düşüşle 4,27 milyar dolara gerileyerek analist beklentilerini aştı.

Dell bilançosu, masaüstü bilgisayar pazarı için salı günü HP’nin (HPQ) açıkladığı sonuçlardan daha iyi bir tablo çizdi. Rakip bilgisayar üreticisi, talepteki toparlanmanın daha önce beklenenden daha uzun süreceğini söyleyerek tüm yıl tahminlerini düşürmüştü.

Dell’in Tahminleri Aşan Satışları Masaüstü Bilgisayar Pazarını Sevindirdi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg