Borsa Haberleri

Dell, Yeni Ürünleriyle Yapay Zekâ Yarışında Vites Artırıyor

May 21, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dell, Yeni Ürünleriyle Yapay Zekâ Yarışında Vites Artırıyor

Dell Technologies (DELL), bugün Qualcomm (QCOM) işlemcilerle desteklenen yapay zekâ özellikli bilgisayar serisini tanıtmanın yanı sıra, Nvidia’nın (NVDA) en yeni çiplerini destekleyen yeni bir sunucunun 2024’ün ikinci yarısından itibaren satışa sunulacağını açıkladı. 

Dell, dün Las Vegas’ta düzenlenen bir etkinlikte, yapay zekâ sunucuları için rekabetin arttığı pazarda ivmeyi korumayı ve pandemi sonrası siparişlerdeki düşüşün ardından bu yıl masaüstü bilgisayar pazarında beklenen toparlanmaya hazırlanmayı amaçlayan iddialı duyurular yaptı.

Şirketin yapay zekâ özellikli bilgisayarları, karmaşık yapay zekâ görevlerini işlemeye adanmış sinirsel işlem birimlerine (NPU) sahip Qualcomm Snapdragon X serisi çiplerle birlikte gelecek.

Beş yeni bilgisayardan ikisi artık ön siparişle satın alınabiliyor, geri kalanı ise önümüzdeki aylarda satışa sunulacak.

Dell’in lansmanı, Microsoft (MSFT) CEO’su Satya Nadella’nın “Copilot+” olarak adlandırılan yeni yapay zekâlı bilgisayarlarını tanıttığı etkinlikle aynı gün gerçekleşti. Şirket Dell, Qualcomm, Intel (INTC) ve Advanced Micro Devices’ı (AMD) bu bilgisayarların yapımına yardımcı olacak ortaklar arasında gösterdi.

Dell ayrıca, Nvidia’nın Blackwell çipleriyle uyumlu sunucu serisinin en yenisini de piyasaya sürdü. Yeni sunucu, daha fazla güç tüketme eğiliminde olan hava soğutmanın aksine sıvı soğutma teknolojisi de sunuyor.

Dell, Yeni Ürünleriyle Yapay Zekâ Yarışında Vites Artırıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters