Borsa Haberleri

Dell ve Super Micro Computer’dan Musk’ın xAI’ı ile Ortaklık

Dell ve Super Micro Computer’dan Musk’ın xAI’ı ile Ortaklık
Google News Icon Takip Et

Dell Technologies (DELL) CEO’su Michael Dell, şirketin Nvidia (NVDA) ile birlikte Elon Musk’ın startup’ı xAI için bir “Dell Yapay Zekâ Fabrikası” inşa ettiğini açıkladı.

Michael Dell X platformunda yaptığı bir paylaşımda “xAI için Grok’a güç sağlamak üzere Nvidia ile birlikte bir Dell Yapay Zekâ fabrikası kuruyoruz.” ifadelerini kullandı.

Musk, gönderiyle ilgili yorumlara yanıt vererek Super Micro Computer’ın (SMCI) da fabrikaya sunucu sağlayacağını söyledi. Super Micro’nun X hesabı Musk’a bir kutlama emojisi ve internet sitesine bir bağlantı ile yanıt verdi.

Hem Dell hem de Super Micro, daha fazla veri işleme gücü gerektiren yapay zekâ programları geliştiren ve bunlarla çalışan şirketlerden daha fazla iş almak için sunucu kapasitelerini artırıyor. 

Super Micro bu haftanın başlarında, yapay zekânın büyümesini desteklemek için Silikon Vadisi’ne üç yeni tesis eklemeyi planladığını duyurdu. Dell de geçen ay yaptığı açıklamada, yapay zekâ görevlerini yerine getirmek üzere donatılmış sunucularından elde edilen gelirin geçen çeyrekte bir önceki döneme göre iki kattan fazla arttığını ve birikmiş iş hacminin yükseldiğini söyledi.

Musk, OpenAI’a ve onun popüler sohbet robotu ChatGPT’ye bir cevap niteliğinde Temmuz 2023’te bir yapay zekâ girişimi olan xAI’ı kurdu. Musk, OpenAI’ın kuruluşunda etkili oldu ancak sonrasında desteğini geri çekti. Girişim, ChatGPT rakibi Grok’u geçtiğimiz kasım ayında piyasaya sürdü.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg