Borsa Haberleri

Dell Bilanço Özeti: Çeyreklik Kârı Yükseldi

Kasım 22, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Dell Bilanço Özeti: Çeyreklik Kârı Yükseldi

Sunuculara ve ağ ekipmanlarına yönelik güçlü talebin zayıf bilgisayar satışlarını canlandırması ve azalan tedarik zinciri baskılarının maliyetleri dizginlemesi nedeniyle Dell Technologies (DELL) pazartesi günü açıkladığı çeyrek kârında 68% artış bildirdi.

● Şirketin sunucular, depolama aygıtları ve ağ donanımlarından oluşan alt yapı çözümleri grubundan elde ettiği gelir üçüncü çeyrekte 12% arttı.

● Bunun yanı sıra pandemiden dolayı zirve yapan kişisel ve dizüstü bilgisayar talebinin yaygın olarak azalması şirketi düşündürmeye başladı.

● Tüketici geliri 29% düşerken büyük kurumlar geliri veya ticari gelir de 13% düşüş gösterdi. Refinitiv IBES verilerine göre toplam gelir 6% düşüş kaydederek 24,72 milyar dolara gerilese de 24,54 milyar dolar olan beklentinin ötesine geçti.

● Bileşen ve navlun maliyetlerinin yükselmesinden doğan baskıyı hafifleten tedarik zincirindeki iyileşmenin etkilerini hisseden şirket, dışarıdan işe alımların dondurulması gibi giderleri azaltmaya yönelik önlemlerden de yararlandı.

● 28 Ekim itibarıyla sona eren üçüncü çeyrekte faaliyet giderlerinin 8% düştüğü kaydedildi.

● Tartışmalı bir 2018 hisse senedi swap işlemi iddiasıyla açılan 1 milyar dolarlık dava nedeniyle şirketin net geliri 93% düşerek 241 milyon dolara gerilemişti.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti