Borsa Haberleri

Değer Hisseleri Büyüme Hisselerine Karşı!

September 8, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Değer Hisseleri Büyüme Hisselerine Karşı!

FED’in, enflasyon karşısında artan fiyatları dengelemek için izlediği agresif politikalar bu yıl hisse senetlerinde dalgalanmalara yol açtı.

Ekonomist Cormac Conners, salı günü yaptığı açıklamada, piyasada yaşanan kargaşanın içerisinde fırsat arayan yatırımcıların önümüzdeki dönemde değer hisselerine yatırım yapmayı düşünmek isteyebileceklerini söyledi.

Değer ve büyüme hisseleri arasındaki destansı savaşta Goldman Sachs, sonunda değerin kazanma zamanının geldiğine inanıyor. Banka, seçtiği değer hisselerinden oluşan 25 hissenin yer aldığı bir liste de açıkladı.

Resesyon Olasılığının 48% Olduğu Düşünülüyor!

Conners; şirket değerlerinin gelecek yıl sadece biraz daha iyi performans gösterecek olmasına rağmen bankanın, yatırımcıların bu alana para yatırması gerektiğine inanmasının birkaç nedeni olduğunu söyledi. 

Büyüme hisse senetleri şu anda yüksek bir fiyatla işlem görüyor. Tarihsel olarak incelendiğinde, en pahalı ve en ucuz isimler arasındaki geniş değerleme, değer hisselerinin önümüzdeki üç yıl içinde daha iyi performans göstermesi için olgun bir fırsat yaratabileceğini gösteriyor.

Öte yandan, merkez bankalarından gelen agresif faiz artırım döngüleri ortasındaki yatırımcıların durgunluk korkuları da günden güne artıyor. Goldman Sachs ekonomistleri ise önümüzdeki iki yıl içinde gerçekleşebilecek bir ABD resesyonu olasılığını 48% olarak görüyor.

Veriler ise değer hisselerinin durgunluk ve enflasyon dönemlerinde büyüme hisselerinden daha iyi performans gösterme eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Goldman Sachs Ortalama 9 Kat Fiyat-Kazanç Oranına Sahip İsimleri Belirledi!

Goldman Sachs, değer fırsatları arayan yatırımcılar için 25 hisse senedinden oluşan bir liste belirledi. Bu hisseler, değer odaklı yatırım fonlarında düşük ağırlığa sahip hisseler olmasına veya henüz fonlar tarafından satın alınmamasına rağmen Goldman Sachs tarafından listeye alınan ortalama 9 kat fiyat/kazanç (F/K) oranına sahip şirketlerdir.

United Airlines (UAL) ve Ford Motor (F) da dâhil olmak üzere birçok tüketici odaklı şirket Goldman’ın listesinde yer alıyor. Değer yatırımcısı Bill Miller da geçen ay United Airlines’taki hissesine yatırım yaptığını açıkladı. Temmuz ayında ise havayolu, pandeminin başlamasından bu yana federal yardım olmadan ilk çeyreklik kârını bildirdi. 

Sağlık alanında Pfizer (PFE), 81 baz puanla listedeki en düşük ağırlıklı hisse oldu. İlaç şirketinin hisseleri bu yıl yaklaşık 22% değer kaybetti.

Petrol fiyatları bu yıl hızla yükselirken, özellikle enerji hisseleri genel piyasayı geride bıraktı. Sektör bu yıl yaklaşık 40% yükseliş gösterdi, S&P 500 ise kabaca 17% düştü. Valero Energy hissesi, yılbaşından bu yana yaklaşık 49% arttı ve Goldman Sachs ise hisse için ileride daha fazla büyüme beklentileri ile Valero’ya listede de yer verdi.

🧐Listede yer alan bazı hisseleri aşağıda görebilirsin:

  • Pfizer (PFE)
  • AT&T (T)
  • Ford Motor (F)
  • CVC Health (CVS)
  • Micron Technology (MU)
  • United Airlines (UAL)
  • Cisco Systems (CSCO)
  • Dow (DOW)
  • Boston Properties (BXP)
  • Valero Energy (VLO)

Değer Hisseleri Büyüme Hisselerine Karşı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı