BIST Şirket Haberleri

CVK Maden’den Yatırım Hamlesi: Virtus Mining’in 70%’ini Satın Alıyor

May 17, 2024 • 2 dakika okuma süresi
CVK Maden’den Yatırım Hamlesi: Virtus Mining’in 70%’ini Satın Alıyor

CVK Maden (CVKMD), Türkiye’deki madencilik sektöründe önemli bir satın alma işlemi gerçekleştirerek, Hollanda merkezli Virtus Mining Ltd. şirketinin 70% hissesini satın almak için Metallurgium Investment Limited ile anlaşma sağladı. 🌍

Büyük Bir Yatırım Hamlesi

CVK Maden, bu satın alma ile Yenipazar Maden Sahası’nda bulunan zengin polimetalik maden rezervlerine erişim sağlamış oldu. Söz konusu maden sahasında önemli miktarda Altın, Gümüş, Bakır, Kurşun ve Çinko cevheri bulunuyor. 2024 yılı için Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK) tarafından hazırlanan rapora göre, sahadaki toplam kaynak şöyledir:

  • Altın: 1.211.084 ons
  • Gümüş: 40.017.230 ons
  • Bakır: 123.156 ton
  • Kurşun: 401.833 ton
  • Çinko: 585.694 ton

Finansal Detaylar ve Ödeme Planları

Satın alma işlemi, 159 milyon dolar bedel üzerinden gerçekleştirildi. Ayrıca, Yenipazar Polimetalik Maden Projesi’nin üretim faaliyetlerine başlaması durumunda Aldridge, Metallurgium’a 3% NSR Payı ve 2031-2034 yılları arasında toplamda 33.000 ons Altın karşılığı ödemeler yapacak. Bunun yanı sıra, Virtus tarafından daha önce kullanılan yaklaşık 40 milyon dolar tutarındaki kredi, vadelerine göre ödenmeye devam edecek. 💰

Geleceğe Yönelik Planlar

CVK Maden, gerekli finansman temini çalışmalarını tamamladıktan sonra Yenipazar Maden Sahası’nda yatırım çalışmalarına hızlı ve planlı bir şekilde başlamayı hedefliyor.

CVK Maden'den Yatırım Hamlesi: Virtus Mining'in 70%'ini Satın Alıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP