Borsa Haberleri

COVID Aşısı Satışları Düşebilir! Bu, Hangi Hisseleri İlgilendiriyor?

February 20, 2023 • 1 dakika okuma süresi
COVID Aşısı Satışları Düşebilir! Bu, Hangi Hisseleri İlgilendiriyor?

Analitik şirketi GlobalData’ya göre, COVID-19 salgınının etkisinin hafiflemeye devam etmesi ve ABD’nin Kamu Sağlığı Acil Durumu halini mayıs ayında sonlandıracağını açıklaması nedeniyle, COVID aşı üreticilerinin satışlarında büyük bir düşüş yaşanacak.

● 2022’de toplam COVID aşı satışlarının 58%’ini Pfizer (PFE) ve BioNTech (BNTX)’in Comirnaty aşısı oluşturdu. Moderna (MRNA)’nın Spikevax aşısının satışlardaki payı ise 30% olarak gerçekleşti. Bu oranın 2028’e kadar 16%’ya düşmesi bekleniyor.

● GlobalData, 2022’nin ilk ve ikinci yarısı arasında analistlerin, 2028’e kadar satış beklentilerini ortalama 7% düşürdüğünü belirledi.

● GlobalData raporunda, çok daha uygun bir seçenek olarak geliştirme aşamasında olan ve çoğu ağız yoluyla verilebilen tamamlayıcı COVID terapötiklerinin aşı satışlarını zayıflatacağı da kaydedildi.

COVID Aşısı Satışları Düşebilir! Bu, Hangi Hisseleri İlgilendiriyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha