Borsa Haberleri

Covid-19 Aşılarına Olan Talep Düştü

July 25, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Covid-19 Aşılarına Olan Talep Düştü

Veri analiz şirketi Airfinity’e göre önümüzdeki günlerde Pfizer (PFE) ile BioNTech (BNTX) ve Moderna (MRNA) yatırımcılara olumsuz haberler verecek. Söz konusu şirketlerin 2022 kazanç raporlarıyla birlikte aşı satışlarındaki düşüşe dair rakamlar da ortaya çıkacak. Londra merkezli firma, son tahmininde Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen aşıdan elde edilen gelirin ilk çeyreğe göre yaklaşık 63%; Moderna aşısı için ise 62% oranında düşüş öngördü. Analitik Direktör Dr.Matt Linley, “Özellikle yüksek gelirli ülkelerde aşı talebi yılın başından beri düşüyor.” dedi. Bununla birlikte Airfinity, pazara yeni giren Novavax (NVAX) ve Johnson&Johnson (JNH) aşılarına olan talebin artabileceğini bildirdi. 

AB Ülkeleri Aşı Teslimatlarını Ertelemeyi Planlıyor 

Veri analiz şirketi Airfinity’e göre Pfizer/BioNTech ve Moderna aşılarına olan talep önümüzdeki dönemde düşüş gösterecek. Geçen hafta Financial Times, AB’ye üye ülkelerin Covid-19 aşı sevkiyatlarını 2024’e ertelemek için aşı üreticileriyle anlaşma sürecinde olduklarını duyurdu. Avrupa Birliği ile sözleşmesi olan Moderna, aşı teslimatlarının 2023’ün başlarına ertenebileceğini bildirdi. Konuyla ilgili olarak direktör Dr. Matt Linley, özellikle AB ve İngiltere’nin varyantları hedefleyen yeni aşıları bekleme taraftarı olduğunu söyledi. ABD yetkilileri, geliştiricileri Omicron’un BA.4 ve alt varyantları için aşılarını güncellemeleri gerektiği konusunda uyardı. 

Novavax ve Jonhson&Jonhson’a Olan Talep Artabilir

Airfinity, pazara yeni giren Novavax’ın aşı talebinin önemli ölçüde artacağına dair bir öngörüde bulundu. Şirket, ABD halkının bağışıklığını desteklemeyi hedefleyen protein bazlı aşısı sayesinde gelirlerinde 29% artış yakalayabilir. Yetkililerden düzenleme notu alan Johnson&Johnson ise aşı satışlarını ilk çeyrekten itibaren 19% oranında artırdı. Analiz şirketine göre Pfizer/BioNTech ve Moderna satışlarının pazarın 21%’ini oluşturması bekleniyor. Firma, söz konusu üreticilerin 2022’de hem yeni hem de orijinal aşılarından 33 milyar dolar gelir elde edeceğini düşünüyor. 

Covid-19 Aşılarına Olan Talep Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı