Borsa Haberleri

COVID-19 Aşı Satışlarındaki Düşüş, Aşı Üreticilerini Zorluyor

Ağustos 8, 2023 • 2 dakika okuma süresi
COVID-19 Aşı Satışlarındaki Düşüş, Aşı Üreticilerini Zorluyor

En yaygın mRNA COVID-19 aşılarının arkasındaki iki isim olan Moderna (MRNA) ve BioNTech (BNTX)’in hisseleri, şirketlerin düşen gelirlerinin yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmasıyla son yılların en düşük fiyatlarına geriledi.

BioNTech’in ikinci çeyrek bilançosunda satışlarının yıllık bazda 95% gerilediği açıklaması sonrası şirket hissesi 8% değer kaybederken, Moderna aynı dönemde gelirlerinde 93%’lük bir düşüş açıkladı ve hisseleri 6% geriledi. 

Söz konusu gelişmelerin ardından BioNTech dünü 98,50 dolarda, Moderna da 101,20 dolardan kapadı. Bunlar, iki şirketin Mart 2021’den bu yana gördüğü en düşük seviyeler. 

Pfizer (PFE) ile birlikte COVID aşısı geliştiren BioNTech, dün yaptığı açıklamada bu yıl COVID aşısı satışlarından 5,5 milyar dolar elde etmeyi beklediğini söyledi. Bu, 2022 yılına göre 70%’lik bir düşüş demek. 

Moderna’nın 6 milyar ile 8 milyar dolar arasında öngörülen COVID aşısı satışları da benzer şekilde geçen yıl elde ettiği 18 milyar dolarlık gelirin yaklaşık üçte iki oranında altında.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Forbes

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti