Borsa Haberleri

ConocoPhillips, Marathon Oil’i Satın Almaya Hazırlanıyor

May 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
ConocoPhillips, Marathon Oil’i Satın Almaya Hazırlanıyor

ABD’li petrol devlerinden ConocoPhillips (COP), Marathon Oil’i (MRO) satın almak için Houston merkezli şirkete 15 milyar dolarlık piyasa değerinin biraz üzerinde değer biçebilecek bir anlaşma yapmaya hazırlanıyor.

The Financial Times’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, dün geç saatlerde bir anlaşma yakın gibi görünse de, müzakerelerin dağılması ya da rakip bir teklif sahibinin Conoco’nun devralma planını bozması riski hâlâ mevcut.

ABD petrol ve gaz sektörü, geçtiğimiz yıl 250 milyar dolarlık bir satın alma çılgınlığına girişti ve görünüşe göre konsolidasyon dalgası bu yıl da devam ediyor.

Bu ayın başlarında ABD’li düzenleyiciler Exxon Mobil’in (XOM) Pioneer Natural Resources’ı (PXD) 60 milyar dolara satın almasına onay verdi ancak Pioneer’ın eski CEO’sunu petrol fiyatlarını yükseltmek için OPEC ile gizli anlaşma yapmaya çalıştığı iddiasıyla Exxon’un yönetim kurulundan men etti.

Ayrıca dün de Hess (HES) hissedarları, şirketin 53 milyar dolar karşılığında ABD’nin en büyük ikinci petrol şirketi Chevron’la (CVX) birleşmesine yönelik anlaşma teklifini onayladı. 

ConocoPhillips, Marathon Oil’i Satın Almaya Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters