Borsa Haberleri

Comcast Beklentileri Aştı, Temettüsünü 7% Artırdı

January 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Comcast Beklentileri Aştı, Temettüsünü 7% Artırdı

Medya devi Comcast (CMCSA), 2023’ün dördüncü çeyreğinde beklentilerin altında abone kaybı yaşayarak gelir ve kâr tahminlerini aştı, ayrıca temettüsünü yükseltti. 

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde şirket, yıllık bazda 2,3% artışla 31,25 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 0,84 dolar kâr etti. Analistler, şirketin 30,51 milyar dolar gelir ve 0,79 dolar hisse başına kâr açıklamasını bekliyordu. 

Şirketin net kârı 31 Aralık’ta sona eren dönemde 7,8% artışla 3,26 milyar dolara yükseldi. Bu rakam, geçen yılın aynı döneminde 3,02 milyar dolardı.

Comcast’in 2023 genelindeki geliri ise 121,5 milyar dolar olurken, düzeltilmiş hisse başına kârı da yıllık bazda 9,3% artışla 3,98 dolara yükseldi. 

Öte yandan temettüsünü de 0,8 dolar veya 7% artırarak 1,24 dolara taşıyan şirket, böylece 16 yıl üst üste temettü ödemesini artırmış oldu. Comcast ayrıca 15 milyar dolarlık yeni bir hisse geri alım programı açıkladı. 

Şirketin serbest nakit akışı dördüncü çeyrekte 1,7 milyar dolar, 2023’te de 13 milyar dolar oldu. 

Bu güçlü rakamların arkasında Comcast aboneliklerinde beklentilerin altında yaşanan kayıp yer aldı. 2023’ün son döneminde şirket analistlerin 62 binlik kayıp tahminine karşılık 34 bin yerel abone kaybetti. 

Söz konusu abone kaybına rağmen şirketin yerel abonelik geliri 3,7% artışla 6,4 milyar dolara yükseldi. Kullanıcı başına ortalama gelir de 3,9% arttı. 

Comcast Beklentileri Aştı, Temettüsünü 7% Artırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Comcast