Borsa Haberleri

Coinbase, İki Yılın Ardından İlk Kez Kâr Açıkladı

February 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Coinbase, İki Yılın Ardından İlk Kez Kâr Açıkladı

Kripto para borsası Coinbase (COIN), kripto para yatırımına yönelik ilginin yeniden alevlenmesiyle 2021’den bu yana ilk kez bir çeyrek dönemde kâr açıkladı. 

31 Aralık 2023’te sona eren üç aylık dönemde şirket, 953 milyon dolar gelir üzerinden hisse başına 1,04 dolar kâr ederek, analistlerin 826 milyon dolarlık gelir ve 0,02 dolarlık kâr beklentilerini geride bıraktı. 

Yatırımcıların kripto para birimlerine olan ilgisi, geçtiğimiz aylarda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ilk spot Bitcoin borsa yatırım fonlarını (ETF) onaylamasıyla yeniden canlandı.

ETF’ler ocak ayında onaylandı ancak SEC’nin olumlu bir karar vereceği beklentisi 2023’ün son üç ayında Bitcoin fiyatında 57%’lik bir ralliye yol açtı. Bu da kripto borsası Coinbase’in işlem gelirlerinin dördüncü çeyrekte 64%’lük bir artışla 529,3 milyon dolara yükselmesini sağladı. 

CFRA Research analisti Michael Elliott, “Bu çeyrekteki sonuçlar hem beklentilerimizi hem de Wall Street konsensüsünü çok aştığı için olağanüstü oldu.” yorumunu yaptı. 

Kripto borsası şimdi, ticaret dışındaki işletmeleri barındıran abonelik ve hizmetler birimi için güçlü bir ilk çeyrek öngörüyor. Birimden elde edilecek gelirin 410 milyon ile 480 milyon dolar aralığında olacağı tahmin edilirken, bu öngörü LSEG’in 356,22 milyon dolarlık beklentisinden daha yüksek.

Dördüncü çeyrekte, bu birimden elde edilen gelir yaklaşık 33% artışla 375,4 milyon dolara yükselirken, en büyük artış Coinbase’in fintek şirketi Circle ile ortaklığından elde ettiği faiz olan stablecoin gelirinden geldi.

Circle, Coinbase ile ortaklaşa yönettiği USDCoin (USDC) stablecoin’i ihraç ediyor. USDC’yi destekleyen rezervlerin faizi, Fed’in faiz artışları nedeniyle daha yüksek gelir elde edebilen Coinbase için önemli bir gelir kaynağı. 

Coinbase, İki Yılın Ardından İlk Kez Kâr Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Coinbase