Borsa Haberleri

Coinbase Güçlü Kârına Rağmen Düşüşte

May 3, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Coinbase Güçlü Kârına Rağmen Düşüşte

ABD’li kripto para platformu Coinbase (COIN), ilk çeyrekte beklentileri aşan güçlü sonuçlar açıklayarak dün kapanış sonrasında yükselse de içinde bulunduğumuz üç aylık döneme ilişkin bazı açıklamalarla bugün düşüşe geçti.

Coinbase, ilk çeyrekte 1,34 milyar dolarlık Wall Street konsensüsünün üzerinde, 1,64 milyar dolar üzerinden 4,40 hisse başına kâr açıkladı. ABD’de dijital token alım satımında ana pazar olan Coinbase, bir yıl önceki 78,9 milyon dolar ya da hisse başına 0,34 dolarlık zarara kıyasla, bu çeyrekte 1,18 milyar dolar ya da hisse başına 4,40 dolar net kâr açıkladı. Şirket, şubat ayında son iki yıl içinde ilk kez kâr elde etmişti.

Bu çeyrekteki kâr, şirketin güncellenmiş muhasebe standartlarını benimsemesiyle bağlantılı olarak yatırım için tutulan kripto varlıklarından elde edilen 650 milyon dolarlık piyasa kazancını da içeriyor.

Tüketici işlem geliri, bir önceki yıla göre 100%’ün üzerinde bir artışla bu çeyrekte 935 milyon dolara ulaştı. Toplam işlem geliri ise bu çeyrekte neredeyse üç kat artarak 1,08 milyar dolara yükseldi.

Kripto para birimi Bitcoin’de son aylarda görülen ralliler, işlem hacimlerinin ve diğer hizmetlere olan talebin artmasına yol açtığından, Coinbase hissesi de 2023 yılında neredeyse beş kat yükseldikten sonra bu yıl şimdiye kadar 30%’un üzerinde yükseldi. İlk çeyrekte Bitcoin, mart ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73 bin doların üzerine çıktı.

Ancak Coinbase’in ikinci çeyrekte “teknoloji ve geliştirme ile genel ve idari giderlerin, öncelikle daha yüksek işlem hacimleriyle ilişkili artan giderler (özellikle müşteri desteği ve belirli altyapı giderleri) nedeniyle 660-710 milyon dolar olmasını beklediğini” söylemesinin ardından hisseler piyasa öncesi işlemlerde 4%’ün üzerinde değer kaybetti. 

Öte yandan sektör, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun bir dizi yeni ABD spot Bitcoin borsa yatırım fonunu onaylamasından bu yana kurumsal yatırımcı akınına uğradı. Borsada işlem gören fonların çoğu da saklama ortağı olarak Coinbase ile ortaklık kurdu. 

Raymond James analistlerine göre kümülatif net girişler, 8 Nisan’da zirve yaptı ve o tarihten bu yana Bitcoin’deki düşüşle birlikte azaldı. 

Raymond James analistleri bu hafta yayınladıkları bir notta, “Bitcoin fiyatı girişlerin hızının azalmasıyla zirve yaptı ve mart ortasından bu yana ılımlı bir şekilde düşüyor. Gerçekten de Coinbase’in platformundaki işlem hacimleri mart ayı başındaki seviyelerden oldukça aşağı indi.” yorumunu yapıyor. 

Coinbase Güçlü Kârına Rağmen Düşüşte

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Coinbase