Borsa İstanbul

Coca Cola’nın (CCOLA) 2023 Satış Hacmi Azaldı

Coca Cola’nın (CCOLA) 2023 Satış Hacmi Azaldı
Google News Icon Takip Et

Coca Cola İçecek’in (CCOLA) 2023 yılı son çeyrek ve yılın tamamındaki satış hacmi düştü. Şirketten KAP’a yapılan bildirime göre Coca Cola’nın 2023’ün son çeyreğinde satış hacmi yıllık bazda 11,5% düşerken, yılın tamamında ise 2,6% düşüş kaydetti.

Şirket satış hacimlerinde görülen düşüşe ilişkin olarak yaptığı açıklamasında “Türkiye’de yaşanan deprem” ve “Pakistan’daki makroekonomik zorluklara” işaret etti.

Şirket Türkiye ve Pakistan’da enflasyonun “bir miktar” gevşeyeceğini öngördüğünü belirterek “Net satış gelirlerini hacim artışının üzerinde ve faaliyet karını da gelirlerin üzerinde büyütmeye devam edeceğiz” dedi.

Türkiye’de Hacim 5,1% Daraldı

Ek olarak şirket Türkiye operasyonunda yıllık bazda 5,1%, son çeyrekte ise 21,8% hacim düşüşü kaybettiğini açıkladı. Türkiye’de yaşanan hacim gerilemesinin sebebi olarak ise şirket, “Çoğunlukla maaş artışları öncesindeki düşük satın alım gücünden ve Orta Doğudaki siyasi huzursuzluğa yönelik hassasiyetler nedeniyle tüketicilerin harcama iştahının azalması ve buna mukabil hususi olarak seyrelttiğimiz pazarlama kampanyalarından kaynaklanmaktadır” açıklamasını yaptı.

Gazsız İçecek Kategorisi 6,2% Arttı

Şirket diğer yandan Gazsız içecekler kategorisinin 2022 yılında gerçekleşen 18,7%’lik büyümenin 6,2% oranında arttığını ifade etti. Şirkete en büyük katkının ise  Orta Asya ve Irak operasyonlarından geldiği ifade edildi. Bu operasyonlar sırasıyla 11,9% ve 10,7% artışla hacim büyümesine katkı sağladı.

Açıklamaya göre uluslararası operasyonların hacim payı yıllık 95 baz puan artışla 63,1%’e ulaştı. 2023 yılında gazlı içecek kategorisi yıllık bazda 3,3% oranında gerilerken, Coca-ColaTM performansı görece daha güçlü seyretti.

2024 Hedefleri

Şirket yaptığı açıklamada 2024 hedeflerini de açıklarken, bu yıl Özbekistan ve Kazakistan’da iki yeni fabrika devreye alacaklarını ifade etti.

Coca Cola’nın 2024’e ilişkin beklentileri ise şu şekilde:

“Satış Hacmi: Konsolide bazda orta tek haneli satış hacmi büyümesi;

Hem Türkiye’de hem de Uluslararası operasyonlarda orta tek haneli büyüme

Net Satış Geliri: Düşük 40’lı yüzdelerde kur etkisinden arındırılmış net satış geliri büyümesi

Faiz Vergi Öncesi Kar (FVÖK) Marjı/Operasyonel Kar: 2023 yılına paralel FVÖK marjı”

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Foreks