Borsa Haberleri

Coca-Cola Tahminleri Aşan Kârıyla Yükseldi

October 24, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Coca-Cola Tahminleri Aşan Kârıyla Yükseldi

Coca-Cola (KO) üçüncü çeyrekte ürünlerine yaptığı fiyat artışlarına rağmen beklentilerin üzerinde kâr ve gelir açıkladı. Şirket hissesi, açılış öncesinde 3%’e yakın yükseldi. 

Üçüncü çeyrekte şirketin hisse başına kârı 0,74 dolarla 0,69 dolarlık analist beklentilerinin üzerinde geldi. Gelirleri ise 11,44 milyar dolarlık tahminleri aşarak geçen yılın aynı dönemine göre 8% artışla 11,91 milyar dolar oldu. 

Coca-Cola Tahminleri Aşan Kârıyla Yükseldi

Tıpkı diğer birçok şirket gibi Coca-Cola da artan emtia maliyetleri sebebiyle son iki yıldır fiyatlarını artırıyordu. Öyle ki üçüncü çeyrekte Coca-Cola ürünlerinin fiyatları, geçen yılın aynı dönemine göre 9% daha yüksekti. Ancak temmuz ayında şirket ABD ve Avrupa’da fiyat artışlarını sonlandıracağını açıkladı. 

Şirketin Kuzey Amerika hacmi bu dönemde yatay seyretse de müşteriler daha fazla Coke Zero Sugar ve Fairlife içecekleri satın aldı. Üçüncü çeyrekte Coca-Cola’ın tüm içecek segmentleri hacim artışları gördü. 

Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, geçen hafta bilançosunu açıklayan PepsiCo (PEP), Kuzey Amerika’da içecek hacminin 6% daraldığını söylemişti. 

Şirket 2023 yılına ilişkin tahminlerini de yükseltti. Coca-Cola, 2023’te hisse başına kârıın 7% ile 8% aralığında büyümesini bekliyor. Şirketin önceki beklentisi 5%-6% aralığındaydı.

Coca-Cola ayrıca organik gelir beklentisini de önceki 8%-9% aralığından 10%-11% aralığına yükseltti. 

Coca-Cola Tahminleri Aşan Kârıyla Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Coca-Cola