Borsa Haberleri

Coca-Cola, Fiyat Artışlarının Desteğiyle Beklentileri Aştı

February 13, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Coca-Cola, Fiyat Artışlarının Desteğiyle Beklentileri Aştı

Dünyanın önde gelen içecek markası Coca-Cola (KO), küresel fiyat artışlarının desteğiyle Kuzey Amerika’daki zayıf hacmin üstesinden gelerek dördüncü çeyrekte analist beklentilerini aşan rakamlar açıkladı. 

31 Aralık’ta sona eren çeyrekte yıllık bazda 7% artışla 10,85 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 0,49 dolar düzeltilmiş kâr elde eden şirket, böylece gelirlerinde 10,68 milyar dolarlık konsensüsü aştı. 

Net kârı 2022’nin son çeyreğindeki 2,03 milyar dolardan 2023’ün aynı döneminde 1,97 milyar dolara gerileyen şirket, kasa hacminde ise 2% büyüme gördü.

Ancak şirketin su, spor içecekleri, kahve ve çay ürünlerine olan talebin çeyrek boyunca düşmesi nedeniyle Kuzey Amerika hacmi 1% daraldı.

Coca-Cola içinde bulunduğumuz dönem için bir nebze de olsa umutlu: 2024 yılında organik gelir büyümesinde 6% ile 7% aralığında, hisse başına kârında da 4% ile 5% aralığında artış öngören şirket, döviz kurlarının tüm yıl boyunca hem kârı hem de gelirleri üzerinde baskı oluşturmasını bekliyor.

İlk çeyreğe bakıldığında Coca-Cola, döviz kurlarının karşılaştırılabilir gelir üzerinde 4%’lük bir olumsuz etki yaratacağını öngörüyor. Şirket ayrıca içinde bulunduğumuz çeyrekte döviz kurunun hisse başına kâr büyümesini yavaşlatmasını bekliyor ve dönem boyunca döviz oynaklıklarından 8% etkileneceğini tahmin ediyor.

Coca-Cola, Fiyat Artışlarının Desteğiyle Beklentileri Aştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Coca-Cola