BIST Şirket Haberleri

CMA, Arçelik ve Whirlpool Anlaşmasını Detaylı Soruşturmaya Sevk Etti

October 11, 2023 • 1 dakika okuma süresi
CMA, Arçelik ve Whirlpool Anlaşmasını Detaylı Soruşturmaya Sevk Etti

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), Arçelik ve Whirlpool arasında gerçekleştirilmek istenen ortak girişim anlaşmasının rekabet ortamını somut bir şekilde azaltabileceği gerekçesiyle derinlemesine bir soruşturma başlatma kararı aldı.

📆 Taahhütte Bulunulmadı

5 Ekim tarihinde şirketler, CMA’ya herhangi bir taahhütte bulunmayacaklarına dair bir bildirimde bulundular. Bu, soruşturmanın ilerleyişine dair önemli bir aşama olarak kaydedildi.

💼 CMA’dan Uyarı Geldi

İngiltere’nin rekabet kurumu CMA, eğer Arçelik, düzenleyici kurumun endişelerini gidermeye yönelik bir taahhütte bulunmazsa, anlaşmayı daha detaylı bir soruşturma için sevk edeceğini belirtti.

📉 Piyasa Değeri ve Tüketici Seçenekleri Üzerindeki Etkisi

Whirlpool’un büyük ev aletleri iş kolunun Arçelik’e devrinin, Birleşik Krallık’ta 3,8 milyar sterlinlik değere sahip olan piyasada tüketiciler için seçeneklerin azalmasına neden olabileceği CMA tarafından dile getirildi.

CMA, Arçelik ve Whirlpool Anlaşmasını Detaylı Soruşturmaya Sevk Etti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberght