Al Sinyali Veren Hisseler

Citi’nin “GÜÇLÜ AL” Dediği Küresel Teknoloji Hisseleri

February 13, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Citi’nin “GÜÇLÜ AL” Dediği Küresel Teknoloji Hisseleri

Son iki yıldır iyiysiyle kötüsüyle yatırımcıların gündeminden düşmeyen teknoloji hisseleri, güçlü getiriler sunsa da geleceklerine yönelik çeşitli argümanlar var. 

Dünyanın dört bir yanındaki teknoloji hisselerini içeren iShares Global Tech ETF, 2023’te S&P 500’ün 24%’lük artışının üzerinde, 50% yükseldi. 

Büyüme hisseleri kapsamında “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu koruyan Citi ise belirli pazarlarda teknoloji isimlerinin çeşitli fırsatlar sunmaya devam ettiğine inanıyor. 

Çin de bu pazarlardan biri. Yatırımcılar, emlak krizi ve ekonomik büyüme endişeleriyle Çin piyasalarından uzaklaşsa da Citi, yakın tarihli bir raporda hükümetin ek politika desteğinin duyarlılığı artırabileceğini söyledi. Hatırlarsan, Çin kısa bir süre önce para politikasını gevşetmişti.

Citi bir diğer raporunda da şu ana kadar politikaların gevşetilmesi sayesinde Çin ekonomisinin 2024 yılında “hafif bir döngüsel toparlanma” görmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Citi, “Potansiyel taktiksel yatırım fırsatları, özellikle şu anda politikalar tarafından tercih edilen en ileri teknoloji alanlarında olmak üzere, sanayi, tüketici ürünleri ve bilgi teknolojileri arasında ortaya çıkabilir.” ifadelerini kullandı.

Citi, ana teknoloji sektöründeki fırsatların yanı sıra yapay zekâdan da oldukça umutlu. Banka, söz konusu atılımın temel iş, hukuk ve tıp hizmetlerine getirebileceği verimliliklerin “birçok kişinin beklediğinden daha erken” ortaya çıkacağını söylüyor.

Bu kapsamda bankanın şubat ayı başında güncellediği ve ABD, Çin ve Avrupa’dan isimler için “GÜÇLÜ AL” dediği teknoloji hisselerini aşağıda inceleyebilirsin:

  • Arista Networks (ANET)
  • Tencent (TCEHY)
  • Trip. com (TCOM)
  • STMicroelectronics (STM)
  • MercadoLibre (MELI)

Listede yer alan hisseler, analistleri tarafından seçilen ve “yüksek getiri olasılığına sahip, farklılaştırılmış hisse” önerileri olarak tanımlanıyor.

Citi, bu hisseler için “Daha iyi performansı tetikleyecek katalizörler belirliyoruz ve yatırımcıların pozisyon oluşturabileceği likit isimler seçiyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Listeye yeni eklenen bir isim olarak Arista Networks öne çıkıyor. Citi, Arista’nın diğer faktörlerin yanı sıra dev yapay zekâ trendine uzun vadeli olarak katılımı konusunda iyi bir konumda olduğunu belirtiyor. 

Banka, şirketin yeni nesil bulut altyapısına atıfta bulunarak, “Geleneksel veri merkezi altyapısındaki hiper ölçekleyici harcamalarının toparlanması ve yatırım harcamalarının iyileşmesiyle bulut harcamalarının önümüzdeki yıl toparlanabileceğine inanıyoruz. Arista’nın yapay zekâya yönelik erken fırsatlardan da faydalanması muhtemel.” diyor.

Citi’nin “GÜÇLÜ AL” Dediği Küresel Teknoloji Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC