Borsa Yorumları

Citi’nin “AL” Dediği Savunma Hisseleri

May 15, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Citi’nin “AL” Dediği Savunma Hisseleri

Citi’ye göre Wall Street, savunma sektörünün büyüme görünümünü yeterince ciddi bir şekilde değerlendirmiyor. 

“Savunma sektörü için bir boğa vakasının” arkasında durmaya devam eden Citi analisti Jason Gursky’ye göre, “Washington’daki bütçe hileleri ve medyadaki manşetlerden” beslenen birçok yatırımcı, ABD savunma harcamalarının büyümesinin durduğuna inanıyor. 

Gerçekte ise hem veriler, hem de siyasi söylemler bu argümanın altını oyuyor. Dahası, Gursky’ye göre Avrupa ülkeleri savunma bütçelerini artırıyor.

💰 Analist ayrıca savunma bütçeleri büyüdüğünde sektörde faaliyet gösteren şirketlerin tarihsel olarak piyasanın geri kalanına göre primli işlem gördüğünü söyledi:

“Bizce, 2030’a kadar olası yapı budur ve yatırımcıların bu anlatıya daha iyi uyması durumunda hisseler önemli ölçüde değer kazanmaya hazır. Bu noktaya gelebilmemiz için sektör genelinde birkaç çeyrek boyunca kâr marjı genişlemesi ve daha normalleşmiş bir Kongre bütçe süreci görmemiz gerekecek.”

Öte yandan Citigroup, savunma şirketlerinin yatırımcıların şu anda fiyatlandırdığı 0% ile 3%’lük varsayımdan çok daha yüksek bir büyüme oranını garanti ettiğini savunuyor. Gursky, son üç yıldaki mevcut 15%’lik birikim artış oranının, sektörde 5% civarında bir büyümeye işaret ettiğini de ekliyor. 

🎯 Bu fırsat görünümü karşısında, aşağıda Citi’nin “AL” notuyla değerlendirdiği favori savunma isimlerini inceleyebilirsin:

  • Rocket Lab USA (RKLB)
  • General Dynamics (GD)
  • Leidos Holdings (LDOS)
  • Boeing (BA)
  • Science Applications International (SAIC)
  • Lockheed Martin (LMT)
  • L3Harris Technologies (LHX)

🔐 Leidos Holdings, 2024’te 36% artış göstererek son 12 aylık performansını yaklaşık 85%’e taşıdı. Gursky, siber güvenlik şirketinin “çeşitlendirilmiş hükümet sözleşmelerinin birçok fırsat yarattığını” söyledi.

Analist, Leidos’un marj büyümesi potansiyeline ve gelişen risk değerlendirme ve azaltma sistemlerine sahip olduğuna inanıyor. Gursky’nin 165 dolarlık hedef fiyatı, hisselerin cuma günkü kapanışına göre 12% daha değer kazanacağını ima ediyor. 

Ancak Gursky, Leidos’un sağlıklı bir bilançoya sahip olmasına rağmen, gelecekte daha yüksek faiz giderleri riski altında olduğunu da belirtiyor. 

🚀 Citi ayrıca Lockheed Martin’de de yükselişte. Gursky’ye göre, F-35’in ana yüklenicisi ABD ve Avrupa’nın artan savunma harcamalarından yararlanıyor. Analist, Avrupa ülkelerinin 2023 yılında savunma harcamalarını yıllık bazda 13% artıracağını öngörüyor.

Gursky, Lockheed Martin’in “hissedar nakit getirilerine yaptığı vurgunun devam edeceğini” söyledi ve şirketin önündeki katalizörlerden bazılarının F-35 ve F-16’ların yanı sıra C-130 nakliye uçakları için üretim ve siparişleri de içerdiğini belirtti. 

Bununla birlikte, Lockheed’in uzay biriminde gerekli yatırım ve uzun vadeli rekabet avantajı, hisse üzerinde kara bulut görevi gören temel sorunlar olmaya devam ediyor.

Lockheed, bugüne kadar ve son 12 ayda 5%’ten daha az yükselerek, genel savunma sektörünün gerisinde kaldı. Citi’nin 525 dolarlık fiyat hedefi ise hissenin cuma günkü kapanışına göre yaklaşık 12%’lik bir artış anlamına geliyor.

Citi’nin “AL” Dediği Savunma Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC