Borsa Haberleri

Citigroup’un Bilançosu Beklentileri Aştı

July 18, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Citigroup’un Bilançosu Beklentileri Aştı

Citigroup (C), bankaların artan faiz oranlarından yararlanması ve hisselerin 13% artması sonucunda analist beklentilerinin üzerinde bir kâr elde etti. Bu hafta ikinci çeyrek sonuçlarını açıklayan bankalar arasında sadece Citigroup beklenenden daha yüksek bir rakam açıkladı. CEO Jane Fraser, “Zorlu bir piyasa ortamında ekibimiz sağlam sonuçlar aldı.” dedi. Sözlerine likitide, kredi kalitesi ve rezerv bakımından güçlü bir konumda olduklarını da ekledi. Ancak diğer bankalar gibi Citigroup cephesinden de hisse geri alımlarını durdurma kararı geldi. Söz konusu kararda geçen ay gerçekleştirilen Federal Rezerv stres testinin ardından artan sermaye ihtiyacı etkili oldu. 

Citigroup Net Faiz Gelirlerini 14% Artırdı

Citigroup, cuma günü 2022 yılının ikinci çeyreğinde elde ettiği gelirlere dair bir rapor yayınladı. Bu rapora göre bankanın kazançları analist beklentilerini yaklaşık 1 milyar dolar geride bıraktı. Refinitiv analistlerine göre şirketin söz konusu dönemde 18,22 milyar dolar kazanç açıklaması bekleniyordu. Ancak Citigroup, bu tahmini büyük oranda aşarak 19,64 milyar dolarlık faiz geliri elde ettiğini açıkladı ve bir önceki döneme göre 11%’lik bir artış yakaladı. Net faiz gelirlerini ise 14% oranında yükseltmeyi başardı. Banka, sabit getirili ticaret gelirinin 31% artışla 4,1 milyar dolara yükseldiğini ve analistlerin 4,06 milyar dolarlık beklentisini geride bıraktığını belirtti. Benzer durum şirketin hisse senedi alım-satım gelirlerinde de yaşandı.

Citigroup Hisseleri 2022’de 27% Düştü

Citigroup tarafından ikinci çeyreğe dair yayınlanan raporlar, bankanın hisselerinde artışa sebep oldu. Ancak bu artış, ABD’nin en büyük altı bankası arasındaki sonunculuk konumunun değişmesi için yeterli olmadı. Hisse senetleri, 52 haftanın en düşük seviyesini gördüğü perşembe piyasa kapanışı itibarıyla 2022’de 27%’lik bir düşüş yaşamış oldu. Söz konusu durumu değiştirmek için CEO Fraser, ABD dışındaki perakende bankacılık pazarlarına yöneleceklerini belirtti. Ayrıca stres testinin ardından izlenen ihtiyatlılık stratejisinin yakın zamanda sona ereceği ve hisse geri alımlarının yeniden başlatılacağı da söylendi. 

Citigroup'un Bilançosu Beklentileri Aştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı