Borsa Haberleri

Citibank, Dolara Karşı TL’de Uzun Pozisyon Alınması için Tavsiyede Bulundu

April 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Citibank,  Dolara Karşı TL’de Uzun Pozisyon Alınması için Tavsiyede Bulundu

Citibank stratejistleri dolara karşı TL’de uzun pozisyon alınması tavsiyesinde bulundu.

Stratejistlere göre önümüzdeki birkaç ayda sermaye akışı çekeceği görüşüyle 6 aylık forward işlemleri üzerinden TL’de dolara karşı uzun pozisyon alınmalı

Stratejistler tarafından hazırlanan raporda, Türkiye’de yakın zamanda bir seçim olmadığı ve böyle bir dönemde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yurt içi parasal koşulların daha da sıkılaştırılması için temkinli duruşunu sürdürmeye hazır olduğu belirtildi.

Citibank stratejistleri, yurt içi para akışını döviz mevduatlardan uzaklaştırmak için kademeli bir çaba içerisinde olunduğunu ifade ederek “Bu tavsiye önündeki riskler arasında TCMB’nin duruşunun daha güvercin bir duruşa doğru ani bir şekilde değiştirilmesi de yer alıyor. Hedef : +5%, zarar kes -2,5%” görüşünü dile getirdiler.

Stratejistler TCMB’nin faizi artırmak yerine makro ihtiyati tedbirlere daha fazla odaklanabileceğini belirtti. Raporda “Ancak tüketici enflasyonunun Mayıs/Haziran aylarında zirveye ulaştığı dönemde daha fazla faiz artışı ihtimalini tamamen göz ardı etmiyoruz” denildi.

Citibank, Dolara Karşı TL'de Uzun Pozisyon Alınması için Tavsiyede Bulundu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT