BIST Şirket Haberleri

Citi: Seçimden Sonra Türkiye’ye Yatırım Artabilir

May 24, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Citi: Seçimden Sonra Türkiye’ye Yatırım Artabilir

Citi Kuzey Afrika, Doğu Akdeniz ve Orta Asya CEO’su Omer Hafeez; Türkiye’nin büyük fırsatlar sunan bir ülke olduğunu belirterek, seçim sonrasında belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla birlikte yatırımların artabileceğini ifade etti. Hafeez ayrıca küresel ticarette en kötünün geride kaldığını vurgulayarak, Türkiye’nin güçlü potansiyeline dikkat çekti.

Türkiye’ye 50 Milyar Dolar Yatırım

Bütün ülkelerde yatırımcıların seçim sürecinde bekleme dönemine girdiğini söyleyen Omer Hafeez, “Seçimlerden sonra Türkiye’de ekonomi politikalarında oluşacak değişikliklere göre yatırımcıların gelmesini bekliyoruz. İlk önce portföy yatırımcılarını göreceğimizi düşünüyorum. Daha sonra doğrudan yatırımcıların gelmesini bekliyoruz. Türkiye’ye daha önce bizim bankamız tarafından hazırlanan raporda da belirtildiği kalıcı bir makroekonomik istikrarın tesisini sağlayacak adımların atılması halinde seçimlerden sonra Türkiye’ye 50 milyar dolarlık bir kaynağın gelmesi şaşırtıcı olmaz.” dedi.

“Türkiye’nin Turizmde Çok Büyük Bir Potansiyeli Var”

Türkiye’nin ve çevresindeki bölgenin çok büyük bir ticaret potansiyeli olduğunun altını çizen Omer Hafeez “Bazı ülkeler sadece bir iki sektöre odaklanırken Türkiye’nin güçlü olduğu çok alan var. Örneğin; Türkiye’nin turizmde çok büyük bir potansiyeli var, otomotiv sektöründe yedek parça üretiminde önemli bir merkez, hızlı tüketim mallarında gelişmiş bir ülke. Tarım alanında da çok büyük fırsatlar var.

Görüştüğüm Türk şirketleri yurt dışına açılmak ve büyümek istiyor. Bizim görevimiz yeni fırsatları bularak yatırımcılara sunmak. Yatırımcılara baktığımızda büyük pazarlara açılmak istediklerini biliyoruz. Ancak şirketlere baktığımızda öncelikle kendi çevresindeki ülkelere yayılmayı tercih ediyorlar” ifadelerini kullandı.

“Türk Bankacılık Sektörü Sağlam”

SVB’nin batışı ile başlayan bankacılık krizinin Türkiye’yi etkilemeyeceğini ifade eden Hafeez, Türk bankacılık sektörünün sağlam yapısıyla dikkat çektiğini ve Türk bankalarında batık kredi oranın düşük olduğunu belirtti.

​​

Citi: Seçimden Sonra Türkiye’ye Yatırım Artabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Dünya Gazetesi, Citibank