Borsa Haberleri

Cisco Yıllık Gelir Tahminini Düşürdü, 4 Bin Kişiyi İşten Çıkaracak

Şubat 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Cisco Yıllık Gelir Tahminini Düşürdü, 4 Bin Kişiyi İşten Çıkaracak

Cisco Systems (CSCO), küresel işgücünün 5%’ini temsil eden 4.000’den fazla kişiyi işten çıkaracağını açıkladı ve bu yıl teknoloji şirketlerinin binlerce kişiyi işten çıkarmasına neden olan zorlu ekonomide yıllık gelir hedefini düşürdü.

Cisco, mali ikinci çeyrekte, hisse başına 0,87 dolar düzeltilmiş kâr ve 12,79 milyar dolar gelirle analist beklentilerini aştı. Ancak şirket, üçüncü çeyrek gelirinin 13,1 milyar dolar olan konsensüsün altında, 12,1 milyar dolar ile 12,3 milyar dolar aralığında gelmesini bekliyor.

Cisco’nun daha önce öngördüğü 53,8 milyar ile 55 milyar dolarlık gelir tahminini 51,5 milyar ile 52,5 milyar dolara düşürmesinin ardından, ağ ekipmanı üreticisinin hisseleri dün piyasa sonrası işlemlerde 5%’in üzerinde düştü. 

İşten çıkarmalar kapsamında Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, 85 bin çalışanı olan şirket, yüksek büyüme alanlarına odaklanmak için işten çıkarmalar ve yeniden yapılanma planlıyordu.

İşten çıkarmalar nedeniyle kıdem tazminatı ve diğer maliyetlerden oluşan vergi öncesi 800 milyon dolarlık bir maliyetle karşılaşacak olan Cisco, bu maliyetlerin büyük bir kısmının 2025 mali yılının ilk yarısında gerçekleşmesini bekliyor.

CEO Charles Robbins, bilanço açıklamasında “Telekomünikasyon ve kablo servis sağlayıcı müşterilerimizde de zayıf talep görmeye devam ediyoruz.” dedi. 

Analistler, telekom sektöründeki müşterilerin harcamalarını kısıtlayarak fazla ağ donanımı stoklarını temizlemeye öncelik vermeleri nedeniyle, Cisco’nun ürünlerine olan talebin baskı altında kalmasını bekliyor.

Third Bridge analisti Joe Brunetto, ağ donanımı envanter yığılmasının 2024’ün ikinci yarısında veya 2025’in başlarında çözülmesini bekliyor.

Öte yandan Cisco, büyümeyi artırmak için yapay zekâya ve Nvidia ile olan ortaklığına odaklanıyor. CEO Robbins, Nvidia’nın (NVDA), veri merkezlerinde ve yapay zekâ uygulamalarında yaygın olarak kullanılan teknolojisi ile Cisco’nun ethernetini kullanmayı amaçlıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti