Borsa Haberleri

Cisco ve Splunk, Bir Yazılım Anlaşması Çılgınlığına Yol Açabilir

September 26, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Cisco ve Splunk, Bir Yazılım Anlaşması Çılgınlığına Yol Açabilir

Yatırım bankacıları ve analistler, Cisco Systems’ın (CSCO) Splunk (SPLK) için yaptığı 28 milyar dolarlık anlaşmanın, diğer teknoloji devlerini de öngörülebilir abonelik geliri olan yazılım satıcılarını benzer şekilde satın almaya teşvik edebileceğini söylüyor.

Siber güvenlik ve veri analizi şirketi Splunk, Cisco tarafından satın alınmadan önce iş modelini yazılımını lisanslamaktan abonelikler için ücretlendirmeye kaydırma sürecindeydi ve Cisco anlaşması, şirketi tüm zamanların en büyük üçüncü yazılım satın alması haline getirdi.

Son dönemlerde zorlu günlerden geçen telekomünikasyon ekipmanı segmentini kurtarmak için şirketinin hizmet tekliflerini genişleten Cisco CEO’su Chuck Robbins, analistlere Splunk’ın aboneliklerinden getireceği yıllık 4 milyar dolarlık yinelenen gelirin anlaşmanın arkasındaki temel itici güç olduğunu söyledi.

Bankacılar ve analistler, Splunk’ın Elastic NV (ESTC), Datadog (DDOG), Crowdstrike Holdings (CRWD) ve Dynatrace (DT) gibi abonelik geliri odaklı rakiplerinin, harcamalarını kısmak isteyen kurumsal müşterilerle boğuşan Microsoft (MSFT), Adobe (ADBE) ve Oracle (ORCL) gibi teknoloji holdingleri için potansiyel satın alma hedefleri olduğunun altını çiziyor.

Ki LSEG verilerine göre, yazılım alanında birleşme ve satın almalarına yönelik iyileşen görünüm, teknoloji sektöründeki faaliyetlerin 2023’ün ilk 8 ayında bugüne kadar 61% düşüşle 231,5 milyar dolara gerilediğini görenler için de memnuniyet verici bir destek sunabilir.

Morgan Stanley küresel teknoloji yatırım bankacılığı eş başkanı David Chen, bu yıl Nasdaq 100 endeksindeki yükselişin ve ekonomik durgunluğa ilişkin piyasa korkularının azalmasının, teknoloji şirketlerini Cisco örneğini izlemeye ve büyük satın almalar için harcama yapmaya cesaretlendireceğini öngörüyor.

Öte yandan Jefferies analistleri FED’in faiz artışlarını frenlemesinin, satın almacılara fonlama maliyetleri konusunda daha fazla kesinlik kazandırdığını ve anlaşma yapmaya yardımcı olduğunu belirtirken, Wedbush analistleri de “Ufukta bir yazılım birleşme ve satın almaları dalgası var.” yorumunu yapıyor. 

Cisco ve Splunk, Bir Yazılım Anlaşması Çılgınlığına Yol Açabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters