Borsa Haberleri

Cisco, Gelecek Mali Yıla İyimser Bakıyor

August 18, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Cisco, Gelecek Mali Yıla İyimser Bakıyor

Cisco (CSCO), 2023 mali yılının tamamı için beklenenden daha iyi bir tahminde bulundu. Yönetim, dalgalı ve belirsiz bir ekonomik zemine rağmen güçlü talebine yönelik bir lansman yaptı. Çok uluslu ağ teknolojileri şirketi, çarşamba günü analistlerin tahminlerini aşan ve gelecek yıl için beklenenden daha yüksek bir tahmin sağlayan dördüncü çeyrek mali sonuçlarını yayınladı. Bu rakamların hemen ardından Cisco hisselerinde yükselme meydana geldi. Cisco’nun mali tablosu genel olarak tahminlerin üzerinde olsa da teknoloji dünyası hızla bulut ve abonelik yazılımlarına yöneldiği için şirketin geleceğinde bir belirsizlik hâkim. 

Cisco, Dördüncü Mali Çeyrekte Analist Tahminlerini Geride Bıraktı

Ağ teknolojileri şirketi, çarşamba günü analist tahminlerini aştığını gösteren dördüncü mali çeyrek raporlarını yayınladı. Bu raporlara göre Cisco’nun gelirleri 30 Temmuz’da sona eren dönemde bir miktar azaldı. Şirketin düzeltilmiş brüt marjı önceki çeyrekte 65,3%’ten 63,3%’e gerilediği için net geliri %6 azalarak 2,82 milyar seviyesine düştü. Ancak analistler bu gerilemenin 64,7% oranında olacağını tahmin etmişti. Ağ teknolojileri şirketinin 2022 mali yılında elde ettiği gelir ise 3,4% arttı. Cisco, 2923 mali yılı için hisse başına 3,49 ile 3,56 dolar arasında düzenlenmiş kazanç ve 4% ile 6% gelir artışı çağrısında bulundu.

Cisco Hisseleri Bu Yıl Yaklaşık 24% Düştü

Cisco, tahminleri geride bırakan son mali rakamlarına rağmen bir süredir teknoloji dünyasının bulut ve abonelik yazılımlarına yönelmesine bağlı olarak riske giren büyüme oranlarıyla mücadele ediyor. Fiziksel kutu satışının büyük oranda azaldığı bu dönemde şirketin hisseleri yaklaşık 24% geriledi. Ayrıca şirket, 2021 Acacia Communications’u satın almasıyla başlayan yönlendirilmiş optik ağ donanımını içeren ikinci en büyük biriminde 10% düşüşle 1,26 milyar dolar gelir elde etti. Öte yandan, Webex’i içeren iş birliğinde 2%’lik artışla 1,16 milyar dolar kazanç sağladı. Çeyrek boyunca şirket, Webex görüntülü arama hizmeti için yeni bir masa telefonu ve arka plan gürültüsü giderme yazılımı geliştirdi. 

Cisco, Gelecek Mali Yıla İyimser Bakıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı