Borsa Haberleri

Çip Üreticisi TSMC’nin Kazançları Arttı

October 14, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Çip Üreticisi TSMC’nin Kazançları Arttı

●     Tayvanlı şirketin gelecek taleplere daha temkinli yaklaştıklarını ifade etmelerine rağmen üçüncü çeyrek kârını geçen bir kazanç tahmini açıklaması, TSMC (TSM) hisselerinin cuma sabahı 4%’ten daha fazla artış göstermesini sağladı. Bu oran, borsa ortalamasının da üzerinde.

●     Apple (AAPL)’ın önemli tedarikçilerinden biri ve dünyanın en büyük çip üreticisi olan Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM), perşembe günü 2022 yılı Temmuz-Eylül dönemi için yıllık bazda 80% oranında kâr artışı kaydettiklerini duyurdu. Bu, şirketin son iki yılda elde ettiği en ciddi büyüme oranı.

● Diğer yandan şirket, sermaye harcamalarını bu yıl en az 10% oranında azalttı. Asya bölgesinde borsaya kayıtlı en değerli şirket konumundaki TSMC, 2023 yılı yatırım planları konusunda daha temkinli olduklarını fakat yine de “bir büyüme yılı” beklediklerini belirtti.

● Daiwa Capital Markets analistleri, yatırımcıların ucuz hisselerden faydalanması gerektiğini (TSMC hisseleri bu yıl 30%’dan fazla düşüş göstermişti) ve kapsamlı bir envanter düzeltmesi yapan şirketin, kapasitesini optimize etmesine ve sermaye harcamasında kesinti yapmasına rağmen dördüncü çeyrek ve 2023 geneli için “somut” bir yol gösterdiğini ifade ediyor.

Çip Üreticisi TSMC’nin Kazançları Arttı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı