Borsa Haberleri

Çip Şirketi ASML’in Satışları 22% Düştü

April 17, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Çip Şirketi ASML’in Satışları 22% Düştü

Yapay zekânın en büyük yararlanıcılarından çip üreticilerine ekipman sağlayan ASML Holding (ASML), birinci çeyrekte kâr beklentilerini aşsa da şirketin satışlarındaki düşüş yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı.

Bu dönemde Hollandalı çip şirketinin gelirleri, yıllık bazda 21,6% düşüşle 5,62 milyar dolara geriledi ve analistlerin 5,7 milyar dolarlık beklentisini kaçırdı. Öte yandan şirketin net kârı geçen yıla göre 37,4% düşüşle 1,3 milyar dolara düşse de Wall Street’in 1,1 milyar dolarlık konsensüsünü aştı. 

ASML’in yakından izlenen bir birimi olarak makinelerine yönelik net rezervasyonlar, ilk çeyrekte 3,8 milyar dolara ulaşarak bir önceki yılın aynı dönemine göre 4% azalırken, aralık çeyreğine göre ise neredeyse üçte iki oranında düştü.

Dünyanın önde gelen yarı iletken şirketlerinden biri olan ASML, küresel olarak en gelişmiş çipleri üretmek için gerekli olan ve aşırı ultraviyole litografi makineleri olarak bilinen araçları üretiyor.

Geçtiğimiz yıl, akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar gibi tüketici elektroniğine yönelik zayıf talep, bu cihazlar için yarı iletken üreten çip üreticilerini vurdu. Bu da ASML’nin teçhizatı için biraz daha zayıf bir görünüme yol açtı.

ASML daha önce 2024 yılı net satışlarının 2023 yılına benzer olmasını beklediğini söylemişti ve bu tahmini yineledi.

ASML CEO’su Peter Wennink yaptığı açıklamada, “2024 yılının tamamı için görünümümüz değişmedi ve yılın ikinci yarısının, sektörün gerilemeden toparlanmaya devam etmesine paralel olarak ilk yarıdan daha güçlü olması bekleniyor. 2024’ü, döngünün dönüşüne hazır olmak için hem kapasite artırımı hem de teknoloji yatırımlarının devam edeceği bir geçiş yılı olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

ASML’nin ekipmanları Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM) Samsung ve Intel (INTC) gibi dünyanın en büyük çip üreticileri tarafından satın alınıyor.

Çip Şirketi ASML’in Satışları 22% Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: ASML Holding