Borsa Haberleri

Çip Sektörü Özeti ve Morgan Stanley’in Favorisi

December 16, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Çip Sektörü Özeti ve Morgan Stanley’in Favorisi

FED’in şahin öngörüleri ve zayıf tüketici harcamalarının ardından yarı iletken sektörü genel olarak sert şekilde düşerken, Advanced Micro Devices (AMD) perşembe günü 3%’ten fazla gerileyerek, en zayıf yarı iletken hisseleri arasında yer aldı.

Morgan Stanley analisti Joseph Moore perşembe günü yaptığı açıklamada, kurumun 2023 için favori yarı iletken hissesi olarak Lam Research (LRCX)’ün yerini AMD (AMD)’nin aldığını ifade ederek,  liderliğini Dr. Lisa Su’nun yaptığı AMD’nin son birkaç aydır yarı iletken hisselerindeki ralliye katılmadığının altını çizdi.

AMD (AMD) ve Lam Research (LRCX) için “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu veren Moore, sektöre ilişkin önümüzdeki yıl öngörülerinin hâlâ “zorlu” olduğunu ve Lam için 50%’lik artış da dâhil olmak üzere hisselerin son haftalarda gerçekleştirmiş olduğu ralliye rağmen bu zorlu ortamın kurumu temkinli olmaya ittiğini kaydetti.

Eğer yazılarımızı mobil uygulamamızdan okuyorsan, ilgili tüm hisselere aşağıdaki şirket logolarından ulaşabilirsin.

Moore bir araştırma yazısında şu ifadeleri kullandı:

Yarı piyasa değerli şirketler arasında bizim tercihimiz ‘YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI’ seviyesinde kalmaya devam eden Lam. Birtakım görece yeniden derecelendirme yapılmasının kesinlikle uygun olduğunu düşünüyor olsak da, rallinin büyüklüğü coşkumuzu bir nebze azaltıyor. Bu süreçte AMD’nin de bir rallisi olsa da, sunucu yol haritası sayesinde teknoloji liderliği yıl boyunca belirgin bir şekilde güçlenmesine rağmen, büyük piyasa değerli şirketler arasında en kötü performans gösteren hisse hâlâ AMD!

Lam Research (LRCX) 4%’ten fazla düşerken, rakipleri olan KLA Corp. (KLAC) 5,3% ve Applied Materials (AMAT) 4,6% düşüş kaydetti.

Bazı yatırımcılar ON Semiconductor (ON) hisselerinin yaklaşık 5% düşmesini, ilave yonga plakası kapasitesi konusunda Wolfspeed (WOLF) ile yapılması muhtemel anlaşmaya bağladı.

Bir araştırma yazısında görüşlerini paylaşan Piper Sandler analisti Harsh Kumar, Wolfspeed (WOLF) ile anlaşma imzalayan şirketin ON Semiconductor (ON) olmadığı konusunda “kendinden çok emin” olduğunu söyleyerek, şirketin 2024 yılının başlarına kadar yonga plakasından bağımsız olma ihtimalinin güçlü olduğunu ve dolayısıyla böyle bir anlaşmanın gereksiz olacağını ekledi.

AMD’nin rakipleri olan ve yaklaşık 4% değer kaybeden Intel (INTC) ve Nvidia (NVDA)’nın a aralarında bulunduğu diğer yarı iletken hisseleri de sert düşüşler yaşadı.

ABD hükümeti kasım ayı perakende harcamalarının ekim ayına kıyasla 0,6% azaldığını açıkladıktan sonra; Qualcomm (QCOM), Skyworks Solutions (SWKS) ve Qorvo (QRVO) gibi akıllı telefonlara bağımlı olan yarı iletken hisseleri sırasıyla 4,2%, 3,4% ve 4,1% düştü.

Texas Instruments (TXN), Analog Devices (ADI), Micron Technology (MU), Broadcom (AVGO) ve Marvell Technology (MRVL) hisseleri düşüşteki diğer hisse senetleri oldu. Bu hisselerin her biri 2% veya daha fazla oranda düşüş kaydetti.

Çip Sektörü Özeti ve Morgan Stanley’in Favorisi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha