Borsa Haberleri

Çinli XPeng 4 Bin Kişi İşe Alacak, Yapay Zekâya Yatırım Yapacak

Şubat 19, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Çinli XPeng 4 Bin Kişi İşe Alacak, Yapay Zekâya Yatırım Yapacak

Çinli elektrikli araç üreticisi Xpeng (XPEV), bu yıl 4.000 kişiyi işe alacağını ve yapay zekâya milyonlarca dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Yeni işe alımlar, Volkswagen (VWAGY) destekli elektrikli araç üreticisinin 2022 sonunda 15.829 olan son çalışan sayısına göre işgücünde 25%’lik bir genişlemeyi temsil ediyor. Söz konusu işe alım kararı, CEO He Xiaopeng’in Yeni Ay Yılı tatilinden sonraki ilk iş günü olan pazar günü çalışanlara gönderdiği bir mektupla duyuruldu.

Şirketin ayrıca akıllı sürüş için yapay zekâ Ar-Ge çalışmalarına 486,36 milyon dolarlık (3,5 milyar yuan) yatırım yapacağını belirten He, Xpeng’in üç yıl içinde yaklaşık 30 yeni ürün veya revize edilmiş model çıkarmayı planladığını da sözlerine ekledi.

CEO, “Karamsar makro ekonomik bir ortam karşısında birçok iş ortağı geri çekiliyor ve yatırım yapmaktan korkuyor. Bunun bizim gelişimimiz için bir fırsat olduğunu düşünüyorum.” dedi ve 2024 yılını Çinli otomobil markaları için “eleme turunun” ilk yılı olarak tanımladı:

2024’te trendi değiştireceğiz ve dördüncü çeyrekte veya daha önce yüksek hızlı pozitif bir döngüye gireceğiz.”

Xpeng’in genişleme planları, maliyetleri düşürmek için yarışan rakipleriyle tezat oluşturuyor. Tesla’nın (TSLA) öncülüğünde yenilenen fiyat indirimlerine rağmen dünyanın en büyük otomobil pazarında talep duraklamaya devam ediyor.

Bu kapsamda Çinli elektrikli araç devi BYD (BYDDY), hibrid sedanı Qin Plus DM-i’nin yeni bir versiyonunu daha düşük bir başlangıç fiyatıyla piyasaya sürdü ve dünyanın en büyük otomobil pazarında rekabetçi kalabilmek için fiyat indirimlerini ikiye katladı.

Bir başka Çinli elektrikli araç üreticisi Nio (NIO), kasım ayında artan rekabet ortamında verimliliği artırmak için işgücünü 10% azaltacağını açıklamıştı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters