Borsa Haberleri

Çinli Teknoloji Devleri Dil Modellerinde İndirime Gitti

May 22, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Çinli Teknoloji Devleri Dil Modellerinde İndirime Gitti

Çinli teknoloji devleri Alibaba (BABA) ve Baidu (BIDU), Çin’de bulut bilişim sektöründeki fiyat savaşının kızıştığı bir dönemde, üretici yapay zekâ ürünlerini güçlendirmek için kullanılan büyük dil modellerinin (LLM’ler) fiyatlarını düşürdü.

Alibaba’nın bulut birimi, Tongyi Qwen LLM’lerinde 97%’ye varan fiyat indirimleri yaptığını duyurdu. Örneğin Qwen-Long modeli, 1.000 token – ya da LLM tarafından işlenen veri birimi – başına 0,02 yuan iken, fiyat indiriminden sonra 1.000 token başına yalnızca 0,0005 yuana mal olacak.

Alibaba’nın hemen ardından Baidu, saatler sonra Ernie Speed ve Ernie Lite modellerinin tüm iş kullanıcıları için ücretsiz olacağını duyurdu.

Çin’in bulut bilişim alanındaki fiyat savaşı, Alibaba ve Tencent’in (TCEHY) yakın zamanda bulut bilişim hizmetlerinin fiyatlarını düşürmesiyle son birkaç aydır devam ediyor.

Birçok Çinli bulut satıcısı, 2022’nin sonlarında ABD merkezli OpenAI’ın ChatGPT’sinin çıkışına yanıt olarak Çin’in büyük dil modellerine bir yatırım dalgası görmesinin ardından, satışları artırmak için yapay zekâlı sohbet robotu faaliyetlerini artırdı. 

Çinli Teknoloji Devleri Dil Modellerinde İndirime Gitti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters