Alibaba

Çinli Şirket Hisseleri, Pekin’in Yapay Zekâ Planlarıyla Düştü

January 17, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Çinli Şirket Hisseleri, Pekin’in Yapay Zekâ Planlarıyla Düştü

Çin sanayi bakanlığının internet sitesinde yapay zekâ sektörü için bir standart belirlemeye yönelik yayınlanan yeni kılavuz taslağı, Çinli teknoloji hisselerini olumsuz etkiledi. 

Söz konusu taslakta, 2026 yılına kadar yapay zekâ için 50’den fazla ulusal ve sektör çapında standart oluşturulması öneriliyor. Ayrıca Çin’in o zamana kadar yapay zekâ için 20’den fazla uluslararası standardın oluşturulmasına katılmayı hedeflediği de belirtiliyor.

Bu, ABD’li şirket OpenAI’ın 2022’nin sonunda çığır açan sohbet robotu ChatGPT’siyle dünyayı etkisi altına almasından sonra, Çin’in yapay zekâ faaliyetleri kapsamında ABD’yi yakalamaya çalıştığı bir zamana denk geliyor. 

Geçen yıl Pekin, ülkedeki ChatGPT benzeri platformların yükselişe geçmesiyle yapay zekâ için yeni düzenlemelerin tasarlanması konusunda oldukça aktifti. 

Bakanlık, taslak yönergelerin “yapay zekâ sektörünün gelişiminden elde edilen erken fırsatları yakalamayı” amaçladığını söyledi. Ayrıca binden fazla şirketin bu yeni standartları benimsemesi hedefleniyor.

Söz konusu gelişmenin ardından Çin’in teknoloji devleri arasında yer alan bir dizi hisse değer kaybetti; Alibaba (BABA) 2%, JD (JD) 5%, PDD Holdings (PDD) 3%, Xiaomi (XIACY) 4%’ün üzerinde, Baidu (BIDU) 3%, Yum China (YUMC) 2%, Weibo (WB) 3% ve Tencent (TCEHY)  2% ve NetEase (NTES) 2% geriledi. 

Çinli Şirket Hisseleri, Pekin’in Yapay Zekâ Planlarıyla Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters